The modern Olympic Games are an international sporting event held once every four years. The first summer games were held in 1896, with a winter competition added in 1924. This is a list of athletes who have been awarded medals. At this point, the list is not complete.
Name | Year | Medal | Event | Country | Other Names | |
Sergey Litvinov | 1988 | gold | hammer throw | Soviet Union | | |
Sergey Naumov | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Serghei Marcoci | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | (Sergey) | |
Serhei Petrenko | 1976 | gold | canoe sprint | Soviet Union | | |
Serhei Petrenko | 1976 | gold | canoe sprint | Soviet Union | | |
Servard Emirzian | 1980 | silver | diving - platform | Soviet Union | | |
Slava Amiragov | 1952 | silver | rowing | Soviet Union | | |
Sos Hayrapetyan | 1980 | bronze | field hockey | Soviet Union | | |
Stanislav Petukhov | 1960 | bronze | ice hockey | Soviet Union | (Afanasievich) | |
Stanislav Petukhov | 1964 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Afanasievich) | |
Stanislav Yeryomin | 1980 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Staņislavs Lugailo | 1964 | gold | volleyball | Soviet Union | | |
Stasys Šaparnis | 1968 | silver | modern pentathlon | Soviet Union | | |
Stasys Stonkus | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Stanislovas) | |
Stasys Stonkus | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Stanislovas) | |
Stepas Butautas | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Svetlana Babanina | 1964 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Svetlana Babanina | 1964 | bronze | swimming - 200 m breaststroke | Soviet Union | | |
Svetlana Krachevskaya | 1980 | silver | shot put | Soviet Union | | |
Svetlana Varganova | 1980 | silver | swimming - 200 m breaststroke | Soviet Union | | |
Svitlana Maziy | 1988 | silver | rowing | Soviet Union | | |
Taisiya Chenchik | 1964 | bronze | high jump | Soviet Union | (Taisia) | |
Tamara Bykova | 1988 | bronze | high jump | Soviet Union | | |
Tamāra Dauniene | 1976 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Tamara Press | 1960 | silver | discus throw | Soviet Union | | |
Tamara Press | 1960 | gold | shot put | Soviet Union | | |
Tamara Press | 1964 | gold | shot put | Soviet Union | | |
Tamara Press | 1964 | gold | discus throw | Soviet Union | | |
Tamara Safonova | 1968 | silver | diving - springboard | Soviet Union | | |
Tamara Tyshkevich | 1956 | gold | shot put | Soviet Union | | |
Tatyana Anisimova | 1976 | silver | 100 m hurdles | Soviet Union | | |
Tatyana Devyatova | 1964 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Tatyana Goyshchik | 1980 | gold | 4x400 m relay | Soviet Union | (Tatiana) | |
Tatyana Ivinskaya | 1980 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Tatyana Kazankina | 1976 | gold | 800 m | Soviet Union | | |
Tatyana Kazankina | 1976 | gold | 1500 m | Soviet Union | | |
Tatyana Kazankina | 1980 | gold | 1500 m | Soviet Union | | |
Tatyana Kolpakova | 1980 | gold | long jump | Soviet Union | | |
Tatyana Ledovskaya | 1988 | silver | 400 m hurdles | Soviet Union | | |
Tatyana Ledovskaya | 1988 | gold | 4x400 m relay | Soviet Union | | |
Tatyana Lesovaya | 1980 | bronze | discus throw | Soviet Union | | |
Tatyana Ovechkina | 1976 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Tatyana Ovechkina | 1980 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Tatyana Prorochenko | 1976 | bronze | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Tatyana Prorochenko | 1980 | gold | 4x400 m relay | Soviet Union | | |
Tatyana Providokhina | 1980 | bronze | 800 m | Soviet Union | | |
Tatyana Savelyeva | 1964 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Tatyana Shchelkanova | 1964 | bronze | long jump | Soviet Union | | |
Tatyana Skachko | 1980 | bronze | long jump | Soviet Union | | |
Tatyana Talysheva | 1968 | bronze | long jump | Soviet Union | | |
Tetiana Zakharova-Nadyrova | 1976 | gold | basketball | Soviet Union | (Tatyana) | |
Tetiana Zakharova-Nadyrova | 1980 | gold | basketball | Soviet Union | (Tatyana) | |
Tetyana Dorovskikh | 1988 | gold | 3000 m | Soviet Union | | |
Tetyana Dorovskikh | 1988 | bronze | 1500 m | Soviet Union | | |
Tiit Sokk | 1988 | gold | basketball | Soviet Union | (Tout) | |
Timir Pinegin | 1960 | gold | sailing | Soviet Union | | |
Trofim Lomakin | 1952 | gold | weightlifting | Soviet Union | | |
Trofim Lomakin | 1960 | silver | weightlifting | Soviet Union | | |
Uljana Semjonova | 1976 | gold | basketball | Soviet Union | (Iuliana) | |
Uljana Semjonova | 1980 | gold | basketball | Soviet Union | (Iuliana) | |
Vadim Gulyaev | 1968 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Vadim Gulyaev | 1972 | gold | water polo | Soviet Union | | |
Vadim Kapranov | 1968 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vadim Yaroshchuk | 1988 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Vadim Yaroshchuk | 1988 | bronze | swimming - 200 m medley | Soviet Union | | |
Vakhtang Iagorashvili | 1988 | bronze | modern pentathlon | Soviet Union | (Vaho) | |
Valdemaras Chomičius | 1988 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Valdis Muižnieks | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Valdis Muižnieks | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Valdis Muižnieks | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Valentin Gavrilov | 1968 | bronze | high jump | Soviet Union | (Aleksandrovich) | |
Valentin Kuzin | 1956 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Egorevich) | |
Valentin Prokopov | 1956 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Valentina Kovpan | 1976 | silver | archery - individual | Soviet Union | (Valentyna) | |
Valentyn Kravchuk | 1968 | bronze | rowing | Soviet Union | | |
Valentyna Kozyr | 1968 | bronze | high jump | Soviet Union | | |
Valeri Tikhonenko | 1988 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Valeriy Borzov | 1972 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Valery, Pylypovych) | |
Valeriy Borzov | 1972 | gold | 200 m | Soviet Union | (Valery, Pylypovych) | |
Valeriy Borzov | 1972 | gold | 100 m | Soviet Union | (Valery, Pylypovych) | |
Valeriy Borzov | 1976 | bronze | 4x100 m relay | Soviet Union | (Valery, Pylypovych) | |
Valeriy Borzov | 1976 | bronze | 100 m | Soviet Union | (Valery, Pylypovych) | |
Valeriy Brumel | 1960 | silver | high jump | Soviet Union | (Valeri, Nikolayevich) | |
Valeriy Brumel | 1964 | gold | high jump | Soviet Union | (Valeri, Nikolayevich) | |
Valeriy Goborov | 1988 | gold | basketball | Soviet Union | (Valeri, Valery) | |
Valeriy Miloserdov | 1976 | bronze | basketball | Soviet Union | (Valeri, Valery) | |
Valeriy Miloserdov | 1980 | bronze | basketball | Soviet Union | (Valeri, Valery) | |
Valeriy Pidluzhnyy | 1980 | bronze | long jump | Soviet Union | (Valeri, Vasylyovych) | |
Valery Dudin | 1984 | bronze | luge | Soviet Union | | |
Vasili Kuznetsov | 1956 | bronze | decathlon | Soviet Union | | |
Vasili Kuznetsov | 1960 | bronze | decathlon | Soviet Union | | |
Vasili Pervukhin | 1980 | silver | ice hockey | Soviet Union | (Alekseevich) | |
Vasili Pervukhin | 1984 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Alekseevich) | |
Vasilijus Matuševas | 1968 | gold | volleyball | Soviet Union | | |
Vasiliy Khmelevskiy | 1972 | bronze | hammer throw | Soviet Union | | |
Vasiliy Rudenkov | 1960 | gold | hammer throw | Soviet Union | (Vasily) | |
Vasyl Arkhypenko | 1980 | silver | 400 m hurdles | Soviet Union | (Vasili, Albertovych) | |
Veniamin Alexandrov | 1960 | bronze | ice hockey | Soviet Union | (Veniaminovich) | |
Veniamin Alexandrov | 1964 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Veniaminovich) | |
Veniamin Alexandrov | 1968 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Veniaminovich) | |
Veniamin Soldatenko | 1972 | silver | 50 km walk | Soviet Union | | |
Vera Anisimova | 1976 | bronze | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vera Anisimova | 1980 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vera Komisova | 1980 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vera Komisova | 1980 | gold | 100 m hurdles | Soviet Union | | |
Vera Krepkina | 1960 | gold | long jump | Soviet Union | | |
Vera Popkova | 1968 | bronze | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vera Zozulya | 1980 | gold | luge | Soviet Union | | |
Viacheslav Skok | 1968 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Viacheslav Sobchenko | 1972 | gold | water polo | Soviet Union | | |
Viacheslav Sobchenko | 1980 | gold | water polo | Soviet Union | | |
Vida Beselienė | 1980 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Vida Vencienė | 1988 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | | |
Vida Vencienė | 1988 | bronze | cross-country skiing | Soviet Union | | |
Viktor Aboimov | 1972 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Viktor Ageyev | 1956 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Viktor Ageyev | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Viktor Ageyev | 1964 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Viktor Berendyuga | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Viktor Bryzhin | 1988 | gold | 4x100 m relay | Soviet Union | (Arkadyevich) | |
Viktor Kravchenko | 1964 | bronze | triple jump | Soviet Union | | |
Viktor Kuznetsov | 1980 | silver | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Viktor Kuznetsov | 1980 | silver | swimming - 100 m backstroke | Soviet Union | | |
Viktor Markin | 1980 | gold | 4x400 m relay | Soviet Union | | |
Viktor Markin | 1980 | gold | 400 m | Soviet Union | | |
Viktor Mazanov | 1968 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Viktor Mazanov | 1972 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Viktor Mazanov | 1972 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Viktor Pankrashkin | 1988 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Viktor Rashchupkin | 1980 | gold | discus throw | Soviet Union | | |
Viktor Saneyev | 1968 | gold | triple jump | Soviet Union | | |
Viktor Saneyev | 1972 | gold | triple jump | Soviet Union | | |
Viktor Saneyev | 1976 | gold | triple jump | Soviet Union | | |
Viktor Saneyev | 1980 | silver | triple jump | Soviet Union | | |
Viktor Tsybulenko | 1956 | bronze | javelin throw | Soviet Union | | |
Viktor Tsybulenko | 1960 | gold | javelin throw | Soviet Union | | |
Viktor Tyumenev | 1984 | gold | ice hockey | Soviet Union | | |
Viktor Vlasov | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Viktor Zubkov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Viktor Zubkov | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Viljar Loor | 1980 | gold | volleyball | Soviet Union | | |
Vitalija Tuomaitė | 1988 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vitaliy Savin | 1988 | gold | 4x100 m relay | Soviet Union | (Vitaly, Anatolyevich) | |
Vitaliy Sorokin | 1956 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | (Vitaly) | |
Vitaly Davydov | 1964 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Semenovich) | |
Vitaly Davydov | 1968 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Semenovich) | |
Vitaly Davydov | 1972 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Semenovich) | |
Vitold Kreyer | 1956 | bronze | triple jump | Soviet Union | | |
Vitold Kreyer | 1960 | bronze | triple jump | Soviet Union | | |
Vladas Česiūnas | 1972 | gold | canoe sprint | Soviet Union | | |
Vladimir Akimov | 1980 | gold | water polo | Soviet Union | | |
Vladimir Aleynik | 1976 | bronze | diving - platform | Soviet Union | | |
Vladimir Aleynik | 1980 | silver | diving - platform | Soviet Union | | |
Vladimir Andreev | 1968 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Arzamaskov | 1976 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Belov | 1980 | silver | handball | Soviet Union | | |
Vladimir Bure | 1968 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Vladimir Bure | 1972 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Vladimir Bure | 1972 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Vladimir Bure | 1972 | bronze | swimming - 100 m freestyle | Soviet Union | | |
Vladimir Dolgov | 1980 | bronze | swimming - 100 m backstroke | Soviet Union | | |
Vladimir Goryaev | 1960 | silver | triple jump | Soviet Union | | |
Vladimir Kazantsev | 1952 | silver | 3000 m steeplechase | Soviet Union | (Dmitriyevich) | |
Vladimir Kiselyov | 1980 | gold | shot put | Soviet Union | | |
Vladimir Kosinsky | 1968 | silver | swimming - 200 m breaststroke | Soviet Union | | |
Vladimir Kosinsky | 1968 | silver | swimming - 100 m breaststroke | Soviet Union | | |
Vladimir Kosinsky | 1968 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Vladimir Krylov | 1988 | gold | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vladimir Kuts | 1956 | gold | 5000 m | Soviet Union | (Volodymyr, Petrovych) | |
Vladimir Kuts | 1956 | gold | 10000 m | Soviet Union | (Volodymyr, Petrovych) | |
Vladimir Kuznetsov | 1964 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Vladimir Lovetskiy | 1972 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Nikolayevich) | |
Vladimir Muravyov | 1980 | gold | 4x100 m relay | Soviet Union | (Pavlovich) | |
Vladimir Muravyov | 1988 | gold | 4x100 m relay | Soviet Union | (Pavlovich) | |
Vladimir Nemshilov | 1968 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | | |
Vladimir Novikov | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Vladimir Salnikov | 1980 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Vladimir Salnikov | 1980 | gold | swimming - 400 m freestyle | Soviet Union | | |
Vladimir Salnikov | 1980 | gold | swimming - 1500 m freestyle | Soviet Union | | |
Vladimir Salnikov | 1988 | gold | swimming - 1500 m freestyle | Soviet Union | | |
Vladimir Semyonov | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Vladimir Semyonov | 1964 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Vladimir Semyonov | 1968 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Vladimir Struzhanov | 1956 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Vladimir Sukharev | 1952 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vladimir Sukharev | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vladimir Tkachenko | 1976 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Tkachenko | 1980 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Torban | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Ugrekelidze | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Vasin | 1972 | gold | diving - springboard | Soviet Union | | |
Vladimir Yesheyev | 1988 | bronze | archery - individual | Soviet Union | | |
Vladimir Zhigily | 1976 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Zhigily | 1980 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Zhmudsky | 1972 | gold | water polo | Soviet Union | | |
Volodymyr Holubnychy | 1960 | gold | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Holubnychy | 1964 | bronze | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Holubnychy | 1968 | gold | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Holubnychy | 1972 | silver | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Raskatov | 1976 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Volodymyr Raskatov | 1976 | bronze | swimming - 400 m freestyle | Soviet Union | | |
Volodymyr Tkachenko | 1988 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | (Vladimir) | |
Vsevolod Bobrov | 1956 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Mikhailovich) | |
Vyacheslav Ivanenko | 1988 | gold | 50 km walk | Soviet Union | | |
Vyacheslav Khrynin | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vyacheslav Kurennoy | 1956 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Vyacheslav Kurennoy | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Vyacheslav Vedenin | 1968 | silver | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vyacheslav Vedenin | 1972 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vyacheslav Vedenin | 1972 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vyacheslav Vedenin | 1972 | bronze | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vytautas Briedis | 1968 | bronze | rowing | Soviet Union | | |
Yefim Chulak | 1972 | bronze | volleyball | Soviet Union | (Aronovich) | |
Yefim Chulak | 1976 | silver | volleyball | Soviet Union | (Aronovich) | |
Yelena Dendeberova | 1988 | silver | swimming - 200 m medley | Soviet Union | (Elena) | |
Yelena Gorchakova | 1952 | bronze | javelin throw | Soviet Union | | |
Yelena Gorchakova | 1964 | bronze | javelin throw | Soviet Union | | |
Yelena Kruglova | 1980 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | (Elena) | |
Yelena Shushunova | 1988 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shushunova | 1988 | gold | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shushunova | 1988 | gold | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shushunova | 1988 | bronze | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Zhupiyeva-Vyazova | 1988 | bronze | 10000 m | Soviet Union | | |
Yelizaveta Bagryantseva | 1952 | silver | discus throw | Soviet Union | | |
Yevdokiya Mekshilo | 1964 | silver | cross-country skiing | Soviet Union | (Panteleyevna) | |
Yevdokiya Mekshilo | 1964 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Panteleyevna) | |
Yevgeni Babich | 1956 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Makarovich) | |
Yevgeniy Gavrilenko | 1976 | bronze | 400 m hurdles | Soviet Union | (Yevgeni, Mikhailovich) | |
Yevgeniy Grishin | 1980 | gold | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Grishin | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Ivchenko | 1980 | bronze | 50 km walk | Soviet Union | (Evgeni) | |
Yevgeniy Maskinskov | 1956 | silver | 50 km walk | Soviet Union | (Yevgeni, Yevgeny) | |
Yevgeniy Mironov | 1976 | silver | shot put | Soviet Union | (Yevgeni) | |
Yevgeniy Saltsyn | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Seredin | 1980 | silver | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Sharonov | 1980 | gold | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Sharonov | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevhen Arzhanov | 1972 | silver | 800 m | Soviet Union | (Oleksandrovych) | |
Yevhen Lapinsky | 1968 | gold | volleyball | Soviet Union | (Yevgeny, Valentinovich) | |
Yevhen Lapinsky | 1972 | bronze | volleyball | Soviet Union | (Yevgeny, Valentinovich) | |
Yevheniya Tovstohan | 1988 | bronze | handball | Soviet Union | | |
Yuliya Bogdanova | 1980 | bronze | swimming - 200 m breaststroke | Soviet Union | | |
Yuri Bashkatov | 1988 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Yuri Gromak | 1968 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | (Yuriy) | |
Yuri Korneev | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Korneev | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Selikhov | 1968 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Yuriy Grigorovsky | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | (Yury) | |
Yuriy Grigorovsky | 1968 | silver | water polo | Soviet Union | (Yury) | |
Yuriy Konovalov | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Yuri, Semyonovich) | |
Yuriy Konovalov | 1960 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Yuri, Semyonovich) | |
Yuriy Kutsenko | 1980 | silver | decathlon | Soviet Union | | |
Yuriy Lituyev | 1952 | silver | 400 m hurdles | Soviet Union | (Yuri, Nikolaevich) | |
Yuriy Ozerov | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Yuri) | |
Yuriy Ozerov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Yuri) | |
Yuriy Sedykh | 1976 | gold | hammer throw | Soviet Union | | |
Yuriy Sedykh | 1980 | gold | hammer throw | Soviet Union | | |
Yuriy Sedykh | 1988 | silver | hammer throw | Soviet Union | | |
Yuriy Shlyapin | 1956 | bronze | water polo | Soviet Union | (Yury) | |
Yury Tyukalov | 1952 | gold | rowing | Soviet Union | | |
Yury Tyukalov | 1956 | gold | rowing | Soviet Union | | |
Yury Tyukalov | 1960 | silver | rowing | Soviet Union | | |
Zebiniso Rustamova | 1976 | bronze | archery - individual | Soviet Union | | |
Zenon Bortkevich | 1964 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Zigmas Jukna | 1960 | silver | rowing | Soviet Union | (Pranciškus) | |
Zigmas Jukna | 1968 | bronze | rowing | Soviet Union | (Pranciškus) | |
Zinaida Amosova | 1976 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Stepanovna) | |
Zinetula Bilyaletdinov | 1980 | silver | ice hockey | Soviet Union | (Khaidarovich) | |
Zinetula Bilyaletdinov | 1984 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Khaidarovich) | |
Žoržs Tikmers | 1980 | silver | rowing | Soviet Union | | |
Zurab Sakandelidze | 1968 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Zurab Sakandelidze | 1972 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Alba María Cabello | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Alba María Cabello | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Álex Mumbrú | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Alfonso Menéndez Vallín | 1992 | gold | archery - team | Spain | | |
Ana Copado | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Andrea Barnó | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Andrea Blas | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Andrea Fuentes | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Andrea Fuentes | 2008 | silver | synchronized swimming - duet | Spain | | |
Andrea Fuentes | 2012 | silver | synchronized swimming - duet | Spain | | |
Andrea Fuentes | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Andrés Jiménez | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Ángel Andreo | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Anni Espar | 2012 | silver | water polo | Spain | (Anna) | |
Antonio Peñalver | 1992 | silver | decathlon | Spain | | |
Antonio Vázquez | 1992 | gold | archery - team | Spain | | |
Asier Maeztu | 2004 | bronze | cycling - track | Spain | | |
Beatriz Fernández | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Beatriz Ferrer-Salat | 2004 | silver | equestrian | Spain | | |
Beatriz Ferrer-Salat | 2004 | bronze | equestrian | Spain | | |
Begoña Fernández | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Berni Rodríguez | 2008 | silver | basketball | Spain | (Bernardo) | |
Brigitte Yagüe | 2012 | silver | taekwondo | Spain | | |
Carles Sans | 1996 | gold | water polo | Spain | (Carlos) | |
Carlos Jiménez | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Carmen Martín | 2012 | bronze | handball | Spain | (Dolores) | |
Carolina Marín | 2016 | gold | badminton | Spain | | |
Celia Corres | 1992 | gold | field hockey | Spain | | |
Clara Basiana | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Daniel Ballart | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Daniel Ballart | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Daniel Plaza | 1992 | gold | 20 km walk | Spain | | |
David Cal | 2004 | silver | canoe sprint | Spain | | |
David Cal | 2004 | gold | canoe sprint | Spain | | |
David Cal | 2008 | silver | canoe sprint | Spain | | |
David Cal | 2008 | silver | canoe sprint | Spain | | |
David Cal | 2012 | silver | canoe sprint | Spain | | |
David López-Zubero Purcell | 1980 | bronze | swimming - 100 m butterfly | Spain | | |
Elisabeth Pinedo | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Felipe Reyes | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Felipe Reyes | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Fermín Cacho | 1992 | gold | 1500 m | Spain | | |
Fermín Cacho | 1996 | silver | 1500 m | Spain | | |
Fernando Arcega | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Fernando Martín Espina | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Fernando Romay | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Fernando San Emeterio | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Francisco Javier Gómez Noya | 2012 | silver | triathlon | Spain | | |
Gemma Mengual | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Gemma Mengual | 2008 | silver | synchronized swimming - duet | Spain | | |
Gisela Morón | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Herminio Menéndez | 1976 | silver | canoe sprint | Spain | | |
Herminio Menéndez | 1976 | silver | canoe sprint | Spain | | |
Herminio Menéndez | 1980 | bronze | canoe sprint | Spain | | |
Ignacio Solozábal | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Irene Montrucchio | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Irina Rodríguez | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Iván Moro | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Javier García | 1992 | bronze | pole vault | Spain | | |
Jennifer Pareja | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Jessica Alonso Bernardo | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Jesús Rollán | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Jesús Rollán | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Joan Lino Martínez | 2004 | bronze | long jump | Spain | | |
Joaquín Dualde | 1960 | bronze | field hockey | Spain | | |
Joel González | 2012 | gold | taekwondo | Spain | | |
Jordi Sans | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Jordi Sans | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Jorge Garbajosa | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Jorge Llopart Ribas | 1980 | silver | 50 km walk | Spain | (Jordi) | |
Jorge Payá | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
José Manuel Abascal | 1984 | bronze | 1500 m | Spain | | |
José Manuel Beirán | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
José Calderón | 2008 | silver | basketball | Spain | (Manuel) | |
José Calderón | 2012 | silver | basketball | Spain | (Manuel) | |
José Luis Llorente | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Josep Maria Abarca | 1996 | gold | water polo | Spain | (José) | |
Josep Maria Margall | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Josep Picó Lladó | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Juan Antonio Corbalán | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Juan Domingo de la Cruz | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Juan Carlos Holgado Romero | 1992 | gold | archery - team | Spain | | |
Juan Carlos Navarro | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Juan Carlos Navarro | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Juan Antonio San Epifanio | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Juanma López Iturriaga | 1984 | silver | basketball | Spain | (Juan, Maria) | |
Juantxo García-Mauriño | 1996 | silver | field hockey | Spain | (Juan, de Dios) | |
Kiko Sánchez | 1992 | gold | sailing | Spain | | |
Laia Pons | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Laura Ester | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Laura López | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Laura López | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Lorena Miranda | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Macarena Aguilar | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Maialen Chourraut | 2012 | bronze | canoe slalom | Spain | | |
Maica García Godoy | 2012 | silver | water polo | Spain | (María, Carmen) | |
Maider Tellería | 1992 | gold | field hockey | Spain | | |
Maider Unda | 2012 | bronze | wrestling | Spain | | |
Manuel Estiarte | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Manuel Estiarte | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Manuel Silvestre Sánchez | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Marc Gasol | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Marc Gasol | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Marco Antonio González Junquera | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Margalida Crespí | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
María del Pilar Peña | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
María Vasco | 2000 | bronze | 20 km walk | Spain | | |
Marina Alabau | 2012 | gold | sailing | Spain | | |
Marta Bach | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Marta López | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Marta Mangué | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Martín López-Zubero | 1992 | gold | swimming - 200 m backstroke | Spain | | |
Matilde Ortiz | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Miguel Oca | 1992 | silver | water polo | Spain | (Miki, Ángel) | |
Miguel Oca | 1996 | gold | water polo | Spain | (Miki, Ángel) | |
Mihaela Ciobanu | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Mireia Belmonte | 2012 | silver | swimming | Spain | | |
Mireia Belmonte | 2012 | silver | swimming | Spain | | |
Nagore Gabellanes | 1992 | gold | field hockey | Spain | | |
Narcís Ventalló | 1960 | bronze | field hockey | Spain | | |
Narcisco Suárez | 1984 | bronze | canoe sprint | Spain | | |
Nely Alberto | 2012 | bronze | handball | Spain | (Carla) | |
Nicolás García | 2012 | silver | taekwondo | Spain | | |
Nikola Mirotić | 2016 | bronze | basketball | Spain | | |
Nina Zhivanevskaya | 2000 | bronze | swimming - 100 m backstroke | Spain | (Alexandrovna) | |
Nuria Olivé | 1992 | gold | field hockey | Spain | | |
Ona Carbonell | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Ona Carbonell | 2012 | silver | synchronized swimming - duet | Spain | | |
Ona Meseguer | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Orlando Ortega | 2016 | silver | 110 m hurdles | Spain | | |
Paola Tirados | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Paquillo Peláez | 2004 | silver | 20 km walk | Spain | (Francisco, Javier) | |
Patricia Elorza | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Pau Gasol | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Pau Gasol | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Paula Klamburg | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Paulino Monsalve | 1980 | silver | field hockey | Spain | | |
Pedro García Aguado | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Pedro García Aguado | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Raquel Corral | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Raül López | 2008 | silver | basketball | Spain | | |
Ricardo Sánchez Alarcón | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Ricky Rubio | 2008 | silver | basketball | Spain | (Ricard) | |
Roc Oliva | 2008 | silver | field hockey | Spain | | |
Roser Tarragó | 2012 | silver | water polo | Spain | | |
Rubén Michavila Jover | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Rudy Fernández | 2008 | silver | basketball | Spain | (Rodolfo) | |
Rudy Fernández | 2012 | silver | basketball | Spain | (Rodolfo) | |
Salvador Gómez | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Salvador Gómez | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Saúl Craviotto | 2008 | gold | canoe sprint | Spain | | |
Saúl Craviotto | 2012 | silver | canoe sprint | Spain | | |
Serge Ibaka | 2012 | silver | basketball | Spain | (Jonas) | |
Sergi Escobar | 2004 | bronze | cycling - track | Spain | | |
Sergi Escobar | 2004 | bronze | cycling - track | Spain | | |
Sergi Pedrerol | 1992 | silver | water polo | Spain | | |
Sergi Pedrerol | 1996 | gold | water polo | Spain | | |
Sergio Llull | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Sergio López Miró | 1988 | bronze | swimming - 200 m breaststroke | Spain | | |
Sergio Rodríguez | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Silvia Navarro | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Talant Dujshebaev | 1996 | bronze | handball | Spain | | |
Talant Dujshebaev | 2000 | bronze | handball | Spain | | |
Thaïs Henríquez | 2008 | silver | synchronized swimming - team | Spain | | |
Thaïs Henríquez | 2012 | bronze | synchronized swimming - team | Spain | | |
Valentí Massana | 1996 | bronze | 50 km walk | Spain | | |
Vanesa Amorós | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Verónica Cuadrado | 2012 | bronze | handball | Spain | | |
Víctor Claver | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Víctor Sada | 2012 | silver | basketball | Spain | | |
Duncan M. White | 1948 | silver | 400 m hurdles | Sri Lanka | | |
Susanthika Jayasinghe | 2000 | silver | 200 m | Sri Lanka | | |
Ismail Ahmed Ismail | 2008 | silver | 800 m | Sudan | | |
Anthony Nesty | 1988 | gold | swimming - 100 m butterfly | Suriname | (Conrad) | |
Anthony Nesty | 1992 | bronze | swimming - 100 m butterfly | Suriname | (Conrad) | |
Agne Holmström | 1920 | bronze | 4x100 m relay | Sweden | (Olof, Laurentius) | |
Agnes Knochenhauer | 2014 | silver | curling | Sweden | | |
Agneta Andersson | 1984 | silver | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Andersson | 1984 | gold | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Andersson | 1984 | gold | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Andersson | 1992 | silver | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Andersson | 1992 | bronze | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Andersson | 1996 | gold | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Andersson | 1996 | bronze | canoe sprint | Sweden | (Monica) | |
Agneta Eriksson | 1980 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Agneta Mårtensson | 1980 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Aina Berg | 1920 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Aina Berg | 1924 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Åke Andersson | 1952 | bronze | ice hockey | Sweden | (Gustav) | |
Åke Borg | 1924 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Åke Lassas | 1951 | silver | ice hockey | Sweden | (Erik) | |
Åke Lassas | 1954 | bronze | ice hockey | Sweden | (Erik) | |
Alexander Edler | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Alexander Steen | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Alvar Thiel | 1920 | silver | sailing | Sweden | | |
Anders Gärderud | 1976 | gold | 3000 m steeplechase | Sweden | | |
Anders Holmertz | 1988 | silver | swimming - 200 m freestyle | Sweden | | |
Anders Holmertz | 1992 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Anders Holmertz | 1992 | silver | swimming - 200 m freestyle | Sweden | | |
Anders Holmertz | 1992 | bronze | swimming - 400 m freestyle | Sweden | | |
Anders Holmertz | 1996 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Anders Lyrbring | 1996 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Andreas Nilsson | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Anja Pärson | 2002 | silver | alpine skiing | Sweden | (Sofia, Tess) | |
Anja Pärson | 2006 | gold | alpine skiing | Sweden | (Sofia, Tess) | |
Anja Pärson | 2010 | bronze | alpine skiing | Sweden | (Sofia, Tess) | |
Ann-Britt Leyman | 1948 | bronze | long jump | Sweden | | |
Anna Haag | 2010 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Margret) | |
Anna Haag | 2010 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Margret) | |
Anna Haag | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Margret) | |
Anna Holmlund | 2014 | bronze | freestyle skiing | Sweden | | |
Anna-Karin Kammerling | 2000 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Armand Duplantis | 2020 | gold | pole vault | Sweden | (Gustav) | |
Arne Åhman | 1948 | gold | triple jump | Sweden | | |
Arne Borg | 1924 | silver | swimming - 400 m freestyle | Sweden | | |
Arne Borg | 1924 | silver | swimming - 1500 m freestyle | Sweden | | |
Arne Borg | 1924 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Arne Borg | 1928 | gold | swimming - 1500 m freestyle | Sweden | | |
Arne Borg | 1928 | bronze | swimming - 400 m freestyle | Sweden | | |
Artur Svensson | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | (Hjalmar, Sölve) | |
Arvid Spångberg | 1908 | bronze | diving - platform | Sweden | | |
Arvid Wallman | 1920 | gold | diving - plain high | Sweden | | |
Assar Rönnlund | 1964 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Bernt) | |
Assar Rönnlund | 1964 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Bernt) | |
Assar Rönnlund | 1968 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Bernt) | |
Axel Runström | 1908 | bronze | water polo | Sweden | | |
Bengt Baron | 1980 | gold | swimming - 100 m backstroke | Sweden | | |
Bengt Baron | 1984 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Bengt Lundholm | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | (Johan) | |
Bert-Ola Nordlander | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Bertil Albertsson | 1948 | bronze | 10000 m | Sweden | (Ebbe, Gustaf) | |
Bertil Linde | 1928 | silver | ice hockey | Sweden | (Knut, Hilding) | |
Bertil Ohlson | 1920 | bronze | decathlon | Sweden | | |
Bertil Uggla | 1912 | bronze | pole vault | Sweden | (Gustafsson) | |
Birger Holmqvist | 1928 | silver | ice hockey | Sweden | (Bigge, Ivar) | |
Bjarne Andersson | 1968 | silver | cross-country skiing | Sweden | | |
Björn Ferry | 2010 | gold | biathlon | Sweden | | |
Bo Ekelund | 1920 | bronze | high jump | Sweden | (Daniel) | |
Bo Gustafsson | 1984 | silver | 50 km walk | Sweden | | |
Bror Fock | 1912 | silver | 3000 m team | Sweden | | |
Bruno Söderström | 1908 | bronze | pole vault | Sweden | (Vilhelm) | |
Carin Nilsson | 1920 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Carina Ljungdahl | 1980 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Carl Hagelin | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Oliver) | |
Carl Johan Lind | 1920 | silver | hammer throw | Sweden | | |
Carl Johan Lind | 1920 | bronze | 56 lb weight throw | Sweden | | |
Carolina Klüft | 2004 | gold | heptathlon | Sweden | | |
Charles Lomberg | 1912 | silver | decathlon | Sweden | | |
Charlotte Kalla | 2010 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Marina) | |
Charlotte Kalla | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Marina) | |
Christer Wallin | 1992 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Christer Wallin | 1996 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Christian Olsson | 2004 | gold | triple jump | Sweden | | |
Christina Bertrup | 2014 | silver | curling | Sweden | | |
Claes Egnell | 1952 | silver | modern pentathlon | Sweden | | |
Dalibor Doder | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Daniel Alfredsson | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | | |
Daniel Alfredsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Daniel Richardsson | 2010 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Jan, Olof) | |
Daniel Richardsson | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Jan, Olof) | |
Daniel Richardsson | 2014 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Jan, Olof) | |
Daniel Sedin | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | (Hans) | |
Daniel Sedin | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Hans) | |
Danijela Rundqvist | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Danijela Rundqvist | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Edvin Wide | 1920 | bronze | 3000 m team | Sweden | (Emil) | |
Edvin Wide | 1924 | silver | 10000 m | Sweden | (Emil) | |
Edvin Wide | 1924 | bronze | 5000 m | Sweden | (Emil) | |
Edvin Wide | 1928 | bronze | 5000 m | Sweden | (Emil) | |
Edvin Wide | 1928 | bronze | 10000 m | Sweden | (Emil) | |
Eilert Määttä | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | (Yngve) | |
Emelie Berggren | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | (Anna) | |
Emil Jönsson | 2014 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Karl) | |
Emil Jönsson | 2014 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Karl) | |
Emil Magnusson | 1912 | bronze | discus throw - both hands | Sweden | | |
Emma Wikén | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Christina) | |
Emy Machnow | 1920 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Enar Josefsson | 1952 | bronze | cross-country skiing | Sweden | | |
Eric Backman | 1920 | silver | cross country individual | Sweden | (Natanael) | |
Eric Backman | 1920 | bronze | cross country team | Sweden | (Natanael) | |
Eric Backman | 1920 | bronze | 5000 m | Sweden | (Natanael) | |
Eric Backman | 1920 | bronze | 3000 m team | Sweden | (Natanael) | |
Eric Lemming | 1908 | gold | javelin throw - freestyle | Sweden | | |
Eric Lemming | 1908 | gold | javelin throw | Sweden | | |
Eric Lemming | 1912 | gold | javelin throw | Sweden | | |
Erik Abrahamsson | 1920 | bronze | long jump | Sweden | (Adolf, Efraim) | |
Erik Adlerz | 1912 | gold | diving - platform | Sweden | | |
Erik Adlerz | 1912 | gold | diving - plain high | Sweden | | |
Erik Adlerz | 1920 | silver | diving - platform | Sweden | | |
Erik Almlöf | 1912 | bronze | triple jump | Sweden | (Albin) | |
Erik Almlöf | 1920 | bronze | triple jump | Sweden | (Albin) | |
Erik Andersson | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Erik Bergqvist | 1912 | silver | water polo | Sweden | | |
Erik Bergqvist | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Erik Bergvall | 1908 | bronze | water polo | Sweden | | |
Erik Byléhn | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | (Bror) | |
Erik Byléhn | 1928 | silver | 800 m | Sweden | (Bror) | |
Erik Elmsäter | 1948 | silver | 3000 m steeplechase | Sweden | (Fritz) | |
Erik Karlsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Sven, Gunnar) | |
Erik Lindh | 1988 | bronze | table tennis | Sweden | | |
Erik Lundqvist | 1928 | gold | javelin throw | Sweden | | |
Erik Svensson | 1932 | silver | triple jump | Sweden | | |
Erika Holst | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Erika Holst | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Ernst Fast | 1900 | bronze | marathon | Sweden | (Robert, Efraim) | |
Ernst Wide | 1912 | silver | 3000 m team | Sweden | | |
Eva Ollivier | 1920 | bronze | diving - platform | Sweden | (Ewa) | |
Evelina Samuelsson | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Evert Gunnarsson | 1956 | silver | rowing | Sweden | | |
Folke Alnevik | 1948 | bronze | 4x400 m relay | Sweden | (Arvid) | |
Folke Jansson | 1920 | silver | triple jump | Sweden | | |
Fred Warngård | 1936 | bronze | hammer throw | Sweden | (Alfred) | |
Fredrik Lindberg | 2014 | bronze | curling | Sweden | (Bengt) | |
Fredrik Lööf | 2000 | bronze | sailing | Sweden | | |
Fredrik Lööf | 2008 | bronze | sailing | Sweden | | |
Fredrik Lööf | 2012 | gold | sailing | Sweden | | |
Fredrik Petersen | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Frida Nevalainen | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Gabriel Landeskog | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Ingemar, John) | |
Georg Åberg | 1912 | silver | triple jump | Sweden | (Nils) | |
Georg Åberg | 1912 | bronze | long jump | Sweden | (Nils) | |
Georg Werner | 1924 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Gillis Grafström | 1920 | gold | figure skating | Sweden | (Emanuel) | |
Gillis Grafström | 1924 | gold | figure skating | Sweden | (Emanuel) | |
Gillis Grafström | 1928 | gold | figure skating | Sweden | (Emanuel) | |
Gillis Grafström | 1932 | silver | figure skating | Sweden | (Emanuel) | |
Göran Larsson | 1952 | bronze | swimming - 100 m freestyle | Sweden | | |
Gösta Holmér | 1912 | bronze | decathlon | Sweden | | |
Gösta Johansson | 1952 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Gösta Persson | 1924 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Göte Almqvist | 1952 | bronze | ice hockey | Sweden | (Augustin) | |
Göte Hagström | 1948 | bronze | 3000 m steeplechase | Sweden | (Ernst) | |
Göte Wälitalo | 1984 | bronze | ice hockey | Sweden | (Emil) | |
Greta Johansson | 1912 | gold | diving - platform | Sweden | | |
Gunde Svan | 1984 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Gunde Svan | 1984 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Gunde Svan | 1984 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Gunde Svan | 1984 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Gunde Svan | 1988 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Gunde Svan | 1988 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Gunilla Andersson | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Gunilla Andersson | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Gunnar Jervill | 1972 | silver | archery - individual | Sweden | | |
Gunnar Larsson | 1972 | gold | swimming - 400 m medley | Sweden | | |
Gunnar Larsson | 1972 | gold | swimming - 200 m medley | Sweden | | |
Gunnar Lindström | 1924 | silver | javelin throw | Sweden | | |
Gunnar Wennerström | 1908 | bronze | water polo | Sweden | | |
Gurli Ewerlund | 1924 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Gustaf Blomgren | 1912 | bronze | diving - platform | Sweden | | |
Gustaf Adolf Boltenstern Sr. | 1912 | silver | equestrian | Sweden | | |
Gustaf Jansson | 1952 | bronze | marathon | Sweden | (Nils) | |
Gustaf Lindblom | 1912 | gold | triple jump | Sweden | | |
Gustaf Mattsson | 1920 | bronze | cross country team | Sweden | | |
Gustaf Wejnarth | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | (Carl, Olof) | |
Gustav Nyquist | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Gus) | |
Håkan Dahlby | 2012 | silver | shooting | Sweden | | |
Håkan Loob | 1994 | gold | ice hockey | Sweden | (Per) | |
Håkan Malmrot | 1920 | gold | swimming - 400 m breaststroke | Sweden | | |
Håkan Malmrot | 1920 | gold | swimming - 200 m breaststroke | Sweden | | |
Harald Julin | 1908 | bronze | water polo | Sweden | | |
Harald Julin | 1908 | bronze | swimming - 100 m freestyle | Sweden | | |
Harald Julin | 1912 | silver | water polo | Sweden | | |
Harald Julin | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Helge Larsson | 1936 | bronze | canoe sprint | Sweden | | |
Henrik Lundqvist | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | | |
Henrik Lundqvist | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Henrik Sedin | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | (Lars) | |
Henrik Stenson | 2016 | silver | golf | Sweden | (Olof) | |
Henrik Tallinder | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Henrik Zetterberg | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | | |
Henrik Zetterberg | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Henry Eriksson | 1948 | gold | 1500 m | Sweden | (Knut, Krylbo) | |
Henry Jonsson | 1936 | bronze | 5000 m | Sweden | (John) | |
Hilding Ekman | 1920 | bronze | cross country team | Sweden | | |
Hjalmar Andersson | 1912 | silver | cross country individual | Sweden | | |
Hjalmar Andersson | 1912 | gold | cross country team | Sweden | | |
Hjalmar Johansson | 1908 | gold | diving - platform | Sweden | | |
Hjalmar Johansson | 1912 | silver | diving - plain high | Sweden | | |
Hjördis Töpel | 1924 | bronze | diving - platform | Sweden | | |
Holger Nurmela | 1952 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Hugo Wieslander | 1912 | gold | decathlon | Sweden | | |
Ida Ingemarsdotter | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Maria, Erika) | |
Ida Ingemarsdotter | 2014 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Maria, Erika) | |
Inga Gentzel | 1928 | bronze | 800 m | Sweden | (Kristina) | |
Ingela Ericsson | 1996 | bronze | canoe sprint | Sweden | | |
Ingemar Johansson | 1948 | silver | 10 km walk | Sweden | | |
Ingemar Stenmark | 1976 | bronze | alpine skiing | Sweden | (Jan) | |
Ingemar Stenmark | 1980 | gold | alpine skiing | Sweden | (Jan) | |
Ingvar Pettersson | 1964 | bronze | 50 km walk | Sweden | | |
Ivan Möller | 1912 | silver | 4x100 m relay | Sweden | | |
Jakob Silfverberg | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Jan-Ove Waldner | 1992 | gold | table tennis | Sweden | | |
Jan-Ove Waldner | 2000 | silver | table tennis | Sweden | | |
Jane Cederqvist | 1960 | silver | swimming - 400 m freestyle | Sweden | | |
Jane Gylling | 1920 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Jhonas Enroth | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Erik) | |
Jimmie Ericsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Jimmy Lidberg | 2012 | bronze | Greco-Roman wrestling | Sweden | | |
Joa Elfsberg | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Joa Elfsberg | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Johan Eurén | 2012 | bronze | Greco-Roman wrestling | Sweden | | |
Johan Jakobsson | 2012 | silver | handball | Sweden | (Mikael) | |
Johan Olsson | 2006 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Arne) | |
Johan Olsson | 2010 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Arne) | |
Johan Olsson | 2010 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Arne) | |
Johan Olsson | 2010 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Arne) | |
Johan Olsson | 2014 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Arne) | |
Johan Olsson | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Arne) | |
Johan Sjöstrand | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Johan Frithiof Svanberg | 1908 | bronze | 5 miles | Sweden | (John) | |
Johanna Sjöberg | 2000 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
John Eke | 1912 | gold | cross country team | Sweden | | |
John Eke | 1912 | bronze | cross country individual | Sweden | | |
John Jansson | 1912 | bronze | diving - plain high | Sweden | | |
John Jansson | 1920 | bronze | diving - plain high | Sweden | | |
John Jansson | 1924 | silver | diving - plain high | Sweden | | |
John Ljunggren | 1948 | gold | 50 km walk | Sweden | (Artur) | |
John Ljunggren | 1956 | bronze | 50 km walk | Sweden | (Artur) | |
John Ljunggren | 1960 | silver | 50 km walk | Sweden | (Artur) | |
John Mikaelsson | 1948 | gold | 10 km walk | Sweden | | |
John Mikaelsson | 1952 | gold | 10 km walk | Sweden | | |
John Zander | 1912 | silver | 3000 m team | Sweden | | |
Johnny Oduya | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (David) | |
Jonas Gustavsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Jonas Källman | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Jonas Larholm | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Jonathan Ericsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Josef Ternström | 1912 | gold | cross country team | Sweden | | |
Josefin Lillhage | 2000 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Josefin Pettersson | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | (Kristin) | |
Kajsa Bergqvist | 2000 | bronze | high jump | Sweden | | |
Kajsa Bergström | 2010 | gold | curling | Sweden | (Magdalena) | |
Karl Luther | 1912 | silver | 4x100 m relay | Sweden | (Charles, August) | |
Karl Malmström | 1908 | silver | diving - platform | Sweden | | |
Kenth Eldebrink | 1984 | bronze | javelin throw | Sweden | | |
Kim Andersson | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Kim Ekdahl du Rietz | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Kjell Svensson | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | (Gustaf) | |
Knut Lindberg | 1912 | silver | 4x100 m relay | Sweden | (Andreas) | |
Kurt Lundquist | 1948 | bronze | 4x400 m relay | Sweden | (Anders, Valdemar) | |
Lars Frölander | 1992 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Lars Frölander | 1996 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Lars Frölander | 2000 | gold | swimming - 100 m butterfly | Sweden | | |
Lars Nelson | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Fredrik) | |
Lars-Erik Wolfbrandt | 1948 | bronze | 4x400 m relay | Sweden | (Ragnar) | |
Laura Sjöqvist | 1928 | bronze | diving - platform | Sweden | | |
Lennart Häggroth | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Lennart Norberg | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | (Bengt) | |
Lennart Strand | 1948 | silver | 1500 m | Sweden | | |
Lisa Nordén | 2012 | silver | triathlon | Sweden | | |
Lisa Regnell | 1912 | silver | diving - platform | Sweden | | |
Lotta Almblad | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | (Åsa, Annelie, Charlotte) | |
Loui Eriksson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Carl, William) | |
Louise Jöhncke | 2000 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Ludmila Engquist | 1996 | gold | 100 m hurdles | Sweden | | |
Magnus Jernemyr | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Magnus Petersson | 1996 | silver | archery - individual | Sweden | | |
Magnus Wislander | 1992 | silver | handball | Sweden | | |
Magnus Wislander | 1996 | silver | handball | Sweden | | |
Magnus Wislander | 2000 | silver | handball | Sweden | | |
Malin Baryard-Johnsson | 2004 | silver | equestrian | Sweden | (Birgitta) | |
Malin Svahnström | 2000 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Marcus Hellner | 2010 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Carl, Joakim) | |
Marcus Hellner | 2010 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Carl, Joakim) | |
Marcus Hellner | 2014 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Carl, Joakim) | |
Marcus Hellner | 2014 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Carl, Joakim) | |
Marcus Johansson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Marcus Krüger | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Margaretha Sigfridsson | 2014 | silver | curling | Sweden | | |
Maria Prytz | 2014 | silver | curling | Sweden | | |
Maria Wennerström | 2014 | silver | curling | Sweden | | |
Mats Åhlberg | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | (Bertil) | |
Mats Hessel | 1984 | bronze | ice hockey | Sweden | (Gunnar) | |
Mattias Andersson | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Mattias Gustafsson | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Mattias Zachrisson | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Max Gumpel | 1912 | silver | water polo | Sweden | | |
Max Gumpel | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Max Salminen | 2012 | gold | sailing | Sweden | | |
Mika Hannula | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | (Stefan) | |
Mikael Örn | 1984 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Nanna Jansson | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Nanna Jansson | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Nicklas Bäckström | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Lars) | |
Niclas Ekberg | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Niclas Hävelid | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | (Anders) | |
Niklas Edin | 2014 | bronze | curling | Sweden | | |
Niklas Hjalmarsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Niklas Kronwall | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | (Hans) | |
Niklas Kronwall | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Hans) | |
Nils Backlund | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Nils Engdahl | 1920 | bronze | 400 m | Sweden | | |
Nils Engdahl | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | | |
Nils Frykberg | 1912 | silver | 3000 m team | Sweden | | |
Nils Johansson | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | (Rune, Tommy) | |
Nils Nilsson | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | (Nisse) | |
Nils Sandström | 1920 | bronze | 4x100 m relay | Sweden | | |
Nils Skoglund | 1920 | silver | diving - plain high | Sweden | | |
Oliver Ekman-Larsson | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | (Oscar, Emanuel) | |
Olle Larsson | 1956 | silver | rowing | Sweden | (Olof, Hindrik) | |
Orvar Trolle | 1924 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Oskar Eriksson | 2014 | bronze | curling | Sweden | | |
Ossian Skiöld | 1928 | silver | hammer throw | Sweden | | |
Otto Nilsson | 1908 | bronze | javelin throw | Sweden | | |
Pär Arvidsson | 1980 | gold | swimming - 100 m butterfly | Sweden | | |
Patrik Berglund | 2014 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Patrik Sjöberg | 1984 | silver | high jump | Sweden | (Jan, Niklas) | |
Patrik Sjöberg | 1988 | bronze | high jump | Sweden | (Jan, Niklas) | |
Patrik Sjöberg | 1992 | silver | high jump | Sweden | (Jan, Niklas) | |
Pelle Eklund | 1984 | bronze | ice hockey | Sweden | (Per, Erik) | |
Pelle Lindbergh | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | (Göran, Per, Eric) | |
Per Holmertz | 1980 | silver | swimming - 100 m freestyle | Sweden | | |
Per Johansson | 1980 | bronze | swimming - 100 m freestyle | Sweden | | |
Per Johansson | 1984 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Per Johansson | 1984 | bronze | swimming - 100 m freestyle | Sweden | | |
Per Lunqvist | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | (Erik, Anders) | |
Per-Olof Östrand | 1952 | bronze | swimming - 400 m freestyle | Sweden | | |
Pernilla Wiberg | 1992 | gold | alpine skiing | Sweden | | |
Pernilla Wiberg | 1994 | gold | alpine skiing | Sweden | | |
Pernilla Wiberg | 1998 | silver | alpine skiing | Sweden | | |
Pernilla Winberg | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | (Margareta, Stephanie) | |
Pontus Hansson | 1908 | bronze | water polo | Sweden | | |
Pontus Hansson | 1908 | bronze | swimming - 200 m breaststroke | Sweden | | |
Pontus Hansson | 1912 | silver | water polo | Sweden | | |
Pontus Hansson | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Ragnar Lundberg | 1952 | bronze | pole vault | Sweden | (Ragge, Torsten) | |
Rasmus Myrgren | 2012 | bronze | sailing | Sweden | | |
Ricky Bruch | 1972 | bronze | discus throw | Sweden | (Björn, Rickard) | |
Robert Andersson | 1908 | bronze | water polo | Sweden | | |
Robert Andersson | 1912 | silver | water polo | Sweden | | |
Robert Andersson | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Ronnie Sundin | 2006 | gold | ice hockey | Sweden | (Karl) | |
Rune Larsson | 1948 | bronze | 4x400 m relay | Sweden | (Karl) | |
Rune Larsson | 1948 | bronze | 400 m hurdles | Sweden | (Karl) | |
Ruth Svedberg | 1928 | bronze | discus throw | Sweden | (Augusta) | |
Sara Algotsson Ostholt | 2012 | silver | equestrian | Sweden | | |
Sebastian Kraupp | 2014 | bronze | curling | Sweden | | |
Sigfrid Öberg | 1928 | silver | ice hockey | Sweden | (Sigge, Emil) | |
Sigurd Andersson | 1952 | bronze | cross-country skiing | Sweden | | |
Sixten Jernberg | 1956 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1956 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1956 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1956 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1960 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1960 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1964 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1964 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sixten Jernberg | 1964 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Edy) | |
Sonja Edström | 1956 | bronze | cross-country skiing | Sweden | | |
Sonja Edström | 1956 | bronze | cross-country skiing | Sweden | | |
Sonja Edström | 1960 | gold | cross-country skiing | Sweden | | |
Stefan Holm | 2004 | gold | high jump | Sweden | (Christian) | |
Stellan Westerdahl | 1972 | silver | sailing | Sweden | | |
Sten Pettersson | 1924 | bronze | 110 m hurdles | Sweden | (Karl, Pelle, Leopold) | |
Stig Andersson-Tvilling | 1952 | bronze | ice hockey | Sweden | (Gunnar) | |
Stina Nilsson | 2014 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Täpp, Karin) | |
Sture Andersson | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | (Carl, Mikael) | |
Svea Norén | 1920 | silver | figure skating | Sweden | | |
Sven Lundgren | 1920 | bronze | 3000 m team | Sweden | | |
Sven Malm | 1920 | bronze | 4x100 m relay | Sweden | (August) | |
Teodor Peterson | 2014 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Teodor Peterson | 2014 | bronze | cross-country skiing | Sweden | (Anders) | |
Theodor Nauman | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Therese Alshammar | 2000 | silver | swimming - 50 m freestyle | Sweden | | |
Therese Alshammar | 2000 | silver | swimming - 100 m freestyle | Sweden | | |
Therese Alshammar | 2000 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Thom Eklund | 1984 | bronze | ice hockey | Sweden | (Lennart) | |
Thom Eklund | 1988 | bronze | ice hockey | Sweden | (Lennart) | |
Thomas Johansson | 2008 | silver | tennis | Sweden | | |
Thomas Lejdström | 1984 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Thor Henning | 1912 | silver | swimming - 400 m breaststroke | Sweden | | |
Thor Henning | 1920 | silver | swimming - 400 m breaststroke | Sweden | | |
Thor Henning | 1920 | silver | swimming - 200 m breaststroke | Sweden | | |
Thor Henning | 1924 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Thord Flodqvist | 1952 | bronze | ice hockey | Sweden | (Rubert) | |
Thorild Olsson | 1912 | silver | 3000 m team | Sweden | | |
Tina Gustafsson | 1980 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Tobias Karlsson | 2012 | silver | handball | Sweden | | |
Toini Gustafsson | 1964 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Lempi) | |
Toini Gustafsson | 1968 | silver | cross-country skiing | Sweden | (Lempi) | |
Toini Gustafsson | 1968 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Lempi) | |
Toini Gustafsson | 1968 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Lempi) | |
Tommy Werner | 1992 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Sweden | | |
Tore Sjöstrand | 1948 | gold | 3000 m steeplechase | Sweden | (Thore, Ingvar) | |
Torgny Mogren | 1988 | gold | cross-country skiing | Sweden | (Nils, Arne) | |
Torsten Kumfeldt | 1908 | bronze | water polo | Sweden | (Karl) | |
Torsten Kumfeldt | 1912 | silver | water polo | Sweden | (Karl) | |
Torsten Kumfeldt | 1920 | bronze | water polo | Sweden | (Karl) | |
Ture Ödlund | 1924 | silver | curling | Sweden | | |
Ture Persson | 1912 | silver | 4x100 m relay | Sweden | (Per, Fredrik) | |
Ulf Sandström | 1988 | bronze | ice hockey | Sweden | (Hendry) | |
Ulf Weinstock | 1980 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Ulrica Lindström | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | (Annelie) | |
Ulrich Salchow | 1908 | gold | figure skating | Sweden | (Karl, Emil, Julius) | |
Ulrika Bergman | 2006 | gold | curling | Sweden | | |
Ulrika Knape-Lindbergh | 1972 | silver | diving - springboard | Sweden | | |
Ulrika Knape-Lindbergh | 1972 | gold | diving - platform | Sweden | | |
Ulrika Knape-Lindbergh | 1976 | silver | diving - platform | Sweden | | |
Uno Öhrlund | 1964 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Uno Wallentin | 1936 | silver | sailing | Sweden | | |
Vendela Zachrisson-Santén | 2004 | bronze | sailing | Sweden | | |
Viktor Kjäll | 2014 | bronze | curling | Sweden | (Erik) | |
Vilhelm Andersson | 1912 | silver | water polo | Sweden | | |
Vilhelm Andersson | 1920 | bronze | water polo | Sweden | | |
Vivi-Anne Hultén | 1936 | bronze | figure skating | Sweden | | |
Volger Andersson | 1928 | bronze | cross-country skiing | Sweden | | |
William Petersson | 1920 | gold | long jump | Sweden | (Reinhold, Eugen) | |
William Petersson | 1920 | bronze | 4x100 m relay | Sweden | (Reinhold, Eugen) | |
Wivan Pettersson | 1924 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Ylva Lindberg | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Ylva Lindberg | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Adolf Müller | 1948 | bronze | freestyle featherweight wrestling | Switzerland | | |
Adolf Spinnler | 1904 | gold | artistic gymnastics: men's triathlon | Switzerland | | |
Adolf Spinnler | 1904 | bronze | artistic gymnastics: individual all-around | Switzerland | | |
Alex Baumann | 2014 | silver | bobsleigh | Switzerland | | |
Alina Müller | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Alois Kälin | 1968 | silver | cross-country skiing | Switzerland | | |
Alois Kälin | 1972 | bronze | cross-country skiing | Switzerland | | |
Ambrosi Hoffmann | 2006 | bronze | alpine skiing | Switzerland | | |
Angela Frautschi | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Anja Stiefel | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Arthur Tell Schwab | 1936 | silver | 50 km walk | Switzerland | | |
Beat Hefti | 2002 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Beat Hefti | 2006 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Beat Hefti | 2014 | silver | bobsleigh | Switzerland | | |
Beat Rüedi | 1948 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Bibi Torriani | 1928 | bronze | ice hockey | Switzerland | (Richard) | |
Bibi Torriani | 1948 | bronze | ice hockey | Switzerland | (Richard) | |
Bibi Torriani | 1957 | silver | luge | Switzerland | (Richard) | |
Binia Feltscher | 2006 | silver | curling | Switzerland | | |
Brigitte McMahon | 2000 | gold | triathlon | Switzerland | | |
Burkhard Gantenbein | 1936 | bronze | handball | Switzerland | | |
Carlo Janka | 2010 | gold | alpine skiing | Switzerland | | |
Cédric Grand | 2006 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Christof Schwaller | 2002 | bronze | curling | Switzerland | | |
Colette Brand | 1998 | bronze | freestyle skiing | Switzerland | | |
Curdin Morell | 1992 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Damian Grichting | 2002 | bronze | curling | Switzerland | | |
Dario Cologna | 2010 | gold | cross-country skiing | Switzerland | | |
Dario Cologna | 2014 | gold | cross-country skiing | Switzerland | | |
Dario Cologna | 2014 | gold | cross-country skiing | Switzerland | | |
Didier Défago | 2010 | gold | alpine skiing | Switzerland | | |
Domenico Giambonini | 1920 | bronze | shooting | Switzerland | | |
Dominique Gisin | 2014 | gold | alpine skiing | Switzerland | | |
Donat Acklin | 1992 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Donat Acklin | 1992 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Donat Acklin | 1994 | silver | bobsleigh | Switzerland | | |
Donat Acklin | 1994 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Édouard Candeveau | 1920 | bronze | rowing | Switzerland | | |
Édouard Candeveau | 1924 | gold | rowing | Switzerland | | |
Edy Hubacher | 1972 | gold | bobsleigh | Switzerland | (Eduard) | |
Edy Hubacher | 1972 | bronze | bobsleigh | Switzerland | (Eduard) | |
Edy Schmid | 1936 | bronze | handball | Switzerland | (Eduard) | |
Ekkehard Fasser | 1988 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Erland Herkenrath | 1936 | bronze | handball | Switzerland | (Franz) | |
Étienne Dagon | 1984 | bronze | swimming | Switzerland | | |
Eugène Ryter | 1920 | bronze | weightlifting | Switzerland | | |
Evelina Raselli | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Evelyne Leu | 2006 | gold | freestyle skiing | Switzerland | | |
Fernande Bochatay | 1968 | bronze | alpine skiing | Switzerland | | |
Florence Schelling | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Fritz Schwab | 1948 | bronze | 10 km walk | Switzerland | (Erich, Arthur) | |
Fritz Schwab | 1952 | silver | 10 km walk | Switzerland | (Erich, Arthur) | |
Gaston Godel | 1948 | silver | 50 km walk | Switzerland | | |
Gebhard Poltera | 1948 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Giannin Andreossi | 1928 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Gottfried Diener | 1956 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Gottfried Kottmann | 1960 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Gottfried Kottmann | 1964 | bronze | rowing | Switzerland | | |
Gottfried Trachsel | 1952 | silver | equestrian | Switzerland | | |
Gottfried Trachsel | 1956 | bronze | equestrian | Switzerland | | |
Gottlieb Fröhlich | 1968 | bronze | rowing | Switzerland | | |
Gustav Weder | 1992 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Gustav Weder | 1992 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Gustav Weder | 1994 | silver | bobsleigh | Switzerland | | |
Gustav Weder | 1994 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Heidi Robbiani | 1984 | bronze | equestrian | Switzerland | (Adelheid) | |
Heini Lohrer | 1948 | bronze | ice hockey | Switzerland | (Heinrich) | |
Heini Meng | 1928 | bronze | ice hockey | Switzerland | (Heinrich) | |
Hermann Baumann | 1948 | bronze | wrestling | Switzerland | | |
Hippolyt Kempf | 1988 | silver | Nordic combined | Switzerland | | |
Hippolyt Kempf | 1988 | gold | Nordic combined | Switzerland | | |
Hippolyt Kempf | 1994 | bronze | Nordic combined | Switzerland | | |
Iouri Podladtchikov | 2014 | gold | snowboarding | Switzerland | (Iourеvich) | |
Janine Alder | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Jessica Lutz | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Josias Hartmann | 1924 | bronze | shooting | Switzerland | | |
Julia Marty | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Katrin Nabholz | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Konrad Stäheli | 1900 | gold | shooting | Switzerland | | |
Konrad Stäheli | 1900 | gold | shooting | Switzerland | | |
Konrad Stäheli | 1900 | gold | shooting | Switzerland | | |
Konrad Stäheli | 1900 | bronze | shooting | Switzerland | | |
Lara Gut | 2014 | bronze | alpine skiing | Switzerland | | |
Lara Stalder | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Laura Benz | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Livia Altmann | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Lorenz Schindelholz | 1992 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Luzia Ebnöther | 2002 | silver | curling | Switzerland | | |
Luzius Rüedi | 1928 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Magali Messmer | 2000 | bronze | triathlon | Switzerland | | |
Manfred Metzger | 1960 | bronze | sailing | Switzerland | | |
Manuela Kormann | 2006 | silver | curling | Switzerland | | |
Marianne Gossweiler | 1964 | silver | equestrian | Switzerland | | |
Marianne Gossweiler | 1968 | bronze | equestrian | Switzerland | | |
Mario Valota | 1952 | bronze | fencing | Switzerland | | |
Markus Ryffel | 1984 | silver | 5000 m | Switzerland | | |
Mezzi Andreossi | 1928 | bronze | ice hockey | Switzerland | (Murezzan) | |
Mirjam Ott | 2002 | silver | curling | Switzerland | | |
Mirjam Ott | 2006 | silver | curling | Switzerland | | |
Nadia Röthlisberger-Raspe | 2002 | silver | curling | Switzerland | | |
Natascia Leonardi Cortesi | 2002 | bronze | cross-country skiing | Switzerland | | |
Nevin Galmarini | 2014 | silver | snowboarding | Switzerland | | |
Nicola Spirig | 2012 | gold | triathlon | Switzerland | | |
Nicole Bullo | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Niklaus Schurtenberger | 2008 | bronze | equestrian | Switzerland | | |
Nina Waidacher | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Nino Schurter | 2008 | bronze | cycling - mountain bike | Switzerland | | |
Nino Schurter | 2012 | silver | cycling - mountain bike | Switzerland | | |
Oswald Zappelli | 1948 | silver | fencing | Switzerland | | |
Oswald Zappelli | 1952 | bronze | fencing | Switzerland | | |
Oswald Zappelli | 1952 | bronze | fencing | Switzerland | | |
Patrizia Kummer | 2014 | gold | snowboarding | Switzerland | | |
Paul Martin | 1924 | silver | 800 m | Switzerland | (Paul-René) | |
Phoebe Stanz | 2014 | bronze | ice hockey | Switzerland | | |
Pirmin Zurbriggen | 1988 | gold | alpine skiing | Switzerland | | |
Pirmin Zurbriggen | 1988 | bronze | alpine skiing | Switzerland | | |
Pius Schwizer | 2008 | bronze | equestrian | Switzerland | | |