The modern Olympic Games are an international sporting event held once every four years. The first summer games were held in 1896, with a winter competition added in 1924. This is a list of athletes who have been awarded medals. At this point, the list is not complete.
Name | Year | Medal | Event | Country | Other Names | |
Friedrich Hendrix | 1932 | silver | 4x100 m relay | Germany | (Fritz) | |
Helmuth Körnig | 1932 | silver | 4x100 m relay | Germany | | |
Hilda Strike | 1932 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Lillian Palmer | 1932 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Mary Frizzell | 1932 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Mildred Fizzell | 1932 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Audrey Brown | 1936 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Kathleen) | |
Barbara Burke | 1936 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Hannah, Anita) | |
Eileen Hiscock | 1936 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (May) | |
Elio Ragni | 1936 | silver | 4x100 m relay | Italy | | |
Gianni Caldana | 1936 | silver | 4x100 m relay | Italy | | |
Orazio Mariani | 1936 | silver | 4x100 m relay | Italy | | |
Tullio Gonnelli | 1936 | silver | 4x100 m relay | Italy | | |
Violet Olney | 1936 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Rose) | |
Alastair McCorquodale | 1948 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | | |
Betty McKinnon | 1948 | silver | 4x100 m relay | Australia | (Elizabeth) | |
Jack Archer | 1948 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (John) | |
Jack Gregory | 1948 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (John, Arthur) | |
Joyce King | 1948 | silver | 4x100 m relay | Australia | | |
June Maston | 1948 | silver | 4x100 m relay | Australia | | |
Ken Jones | 1948 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Kenneth, Jeffrey) | |
Shirley Strickland | 1948 | silver | 4x100 m relay | Australia | | |
Boris Tokarev | 1952 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Helga Klein | 1952 | silver | 4x100 m relay | Germany | | |
Levan Kalyayev | 1952 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Levan Sanadze | 1952 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Marga Petersen | 1952 | silver | 4x100 m relay | Germany | | |
Maria Sander | 1952 | silver | 4x100 m relay | Germany | | |
Ursula Knab | 1952 | silver | 4x100 m relay | Germany | (Ulla) | |
Vladimir Sukharev | 1952 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Anne Pashley | 1956 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | | |
Boris Tokarev | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Heather Armitage | 1956 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Joy) | |
Jean Scrivens | 1956 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Eileen) | |
June Foulds | 1956 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Florence) | |
Leonid Bartenyev | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Vladimirovich) | |
Vladimir Sukharev | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Yuriy Konovalov | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Yuri, Semyonovich) | |
Anni Biechl | 1960 | silver | 4x100 m relay | Unified Team of Germany | | |
Brunhilde Hendrix | 1960 | silver | 4x100 m relay | Unified Team of Germany | | |
Edvin Ozolin | 1960 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Sigizmundovich) | |
Gusman Kosanov | 1960 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Sittykovich) | |
Jutta Heine | 1960 | silver | 4x100 m relay | Unified Team of Germany | (Judith) | |
Leonid Bartenyev | 1960 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Vladimirovich) | |
Martha Langbein | 1960 | silver | 4x100 m relay | Unified Team of Germany | | |
Yuriy Konovalov | 1960 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Yuri, Semyonovich) | |
Andrzej Zieliński | 1964 | silver | 4x100 m relay | Poland | (Franciszek) | |
Edith McGuire | 1964 | silver | 4x100 m relay | United States | (Marie) | |
Marian Dudziak | 1964 | silver | 4x100 m relay | Poland | (Andrzej) | |
Marian Foik | 1964 | silver | 4x100 m relay | Poland | | |
Marilyn White | 1964 | silver | 4x100 m relay | United States | (Elaine) | |
Wiesław Maniak | 1964 | silver | 4x100 m relay | Poland | (Jan) | |
Willye White | 1964 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Wyomia Tyus | 1964 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Enrique Figuerola Camue | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Fulgencia Romay | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Hermes Ramírez | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | (Julián) | |
Juan Morales | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Marlene Elejarde | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Miguelina Cobián | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Pablo Montes | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Violetta Quesada | 1968 | silver | 4x100 m relay | Cuba | | |
Aleksandr Kornelyuk | 1972 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Olegovich) | |
Bärbel Struppert | 1972 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Christina Heinich | 1972 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Evelyn Kaufer | 1972 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Juris Silovs | 1972 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Renate Stecher | 1972 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Valeriy Borzov | 1972 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Valery, Pylypovych) | |
Vladimir Lovetskiy | 1972 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Nikolayevich) | |
Alexander Thieme | 1976 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Annegret Kroniger | 1976 | silver | 4x100 m relay | West Germany | | |
Annegret Richter | 1976 | silver | 4x100 m relay | West Germany | | |
Elvira Possekel | 1976 | silver | 4x100 m relay | West Germany | | |
Inge Helten | 1976 | silver | 4x100 m relay | West Germany | | |
Jörg Pfeifer | 1976 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Klaus-Dieter Kurrat | 1976 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Manfred Kokot | 1976 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Krzysztof Zwoliński | 1980 | silver | 4x100 m relay | Poland | | |
Leszek Dunecki | 1980 | silver | 4x100 m relay | Poland | (Ryszard) | |
Lyudmila Maslakova | 1980 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Marian Woronin | 1980 | silver | 4x100 m relay | Poland | (Jerzy) | |
Natalya Bochina | 1980 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vera Anisimova | 1980 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Vera Komisova | 1980 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | | |
Zenon Licznerski | 1980 | silver | 4x100 m relay | Poland | | |
Al Lawrence | 1984 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | (Albert) | |
Angela Bailey | 1984 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Angella Taylor-Issajenko | 1984 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Don Quarrie | 1984 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | (Donald, O'Riley) | |
France Gareau | 1984 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Greg Meghoo | 1984 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | (Gregory) | |
Marita Payne-Wiggins | 1984 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Ray Stewart | 1984 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | (Douglas) | |
Elliot Bunney | 1988 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (John) | |
Ingrid Auerswald | 1988 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
John Regis | 1988 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Paul, Lyndon) | |
Kerstin Behrendt | 1988 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Linford Christie | 1988 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | | |
Marlies Göhr | 1988 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Mike McFarlane | 1988 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (Michael, Anthony) | |
Silke Möller | 1988 | silver | 4x100 m relay | East Germany | | |
Chidi Imoh | 1992 | silver | 4x100 m relay | Nigeria | (Chukwudi) | |
Davidson Ezinwa | 1992 | silver | 4x100 m relay | Nigeria | | |
Galina Malchugina | 1992 | silver | 4x100 m relay | Unified Team | | |
Irina Privalova | 1992 | silver | 4x100 m relay | Unified Team | | |
Marina Trandenkova | 1992 | silver | 4x100 m relay | Unified Team | | |
Olapade Adeniken | 1992 | silver | 4x100 m relay | Nigeria | (Charles) | |
Olga Bogoslovskaya | 1992 | silver | 4x100 m relay | Unified Team | | |
Oluyemi Kayode | 1992 | silver | 4x100 m relay | Nigeria | | |
Osmond Ezinwa | 1992 | silver | 4x100 m relay | Nigeria | | |
Chandra Sturrup | 1996 | silver | 4x100 m relay | Bahamas | | |
Debbie Ferguson-McKenzie | 1996 | silver | 4x100 m relay | Bahamas | | |
Dennis Mitchell | 1996 | silver | 4x100 m relay | United States | (Allen) | |
Eldece Clark-Lewis | 1996 | silver | 4x100 m relay | Bahamas | | |
Jon A. Drummond | 1996 | silver | 4x100 m relay | United States | (Jonathan) | |
Michael Marsh | 1996 | silver | 4x100 m relay | United States | (Lawrence) | |
Pauline Davis-Thompson | 1996 | silver | 4x100 m relay | Bahamas | (Elaine) | |
Savatheda Fynes | 1996 | silver | 4x100 m relay | Bahamas | | |
Tim M. Harden | 1996 | silver | 4x100 m relay | United States | (Timothy) | |
Tim Montgomery | 1996 | silver | 4x100 m relay | United States | (Timothy) | |
André da Silva | 2000 | silver | 4x100 m relay | Brazil | (Domingos) | |
Beverly McDonald | 2000 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Claudinei da Silva | 2000 | silver | 4x100 m relay | Brazil | (Quirino) | |
Cláudio Roberto Souza | 2000 | silver | 4x100 m relay | Brazil | | |
Édson Ribeiro | 2000 | silver | 4x100 m relay | Brazil | (Luciano) | |
Merlene Frazer | 2000 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Merlene Ottey | 2000 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Tanya Lawrence | 2000 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Veronica Campbell Brown | 2000 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Vicente de Lima | 2000 | silver | 4x100 m relay | Brazil | (Lenílson) | |
Coby Miller | 2004 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Darvis Patton | 2004 | silver | 4x100 m relay | United States | (Darell) | |
Irina Khabarova | 2004 | silver | 4x100 m relay | Russia | | |
Justin Gatlin | 2004 | silver | 4x100 m relay | United States | (Alexander) | |
Larisa Kruglova | 2004 | silver | 4x100 m relay | Russia | | |
Maurice Greene | 2004 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Olga Stulneva | 2004 | silver | 4x100 m relay | Russia | | |
Shawn Crawford | 2004 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Yuliya Tabakova | 2004 | silver | 4x100 m relay | Russia | | |
Élodie Ouédraogo | 2008 | silver | 4x100 m relay | Belgium | | |
Hanna Mariën | 2008 | silver | 4x100 m relay | Belgium | | |
Keston Bledman | 2008 | silver | 4x100 m relay | Trinidad and Tobago | | |
Kim Gevaert | 2008 | silver | 4x100 m relay | Belgium | | |
Marc Burns | 2008 | silver | 4x100 m relay | Trinidad and Tobago | | |
Olivia Borlée | 2008 | silver | 4x100 m relay | Belgium | | |
Richard "Torpedo" Thompson | 2008 | silver | 4x100 m relay | Trinidad and Tobago | | |
Jeff Demps | 2012 | silver | 4x100 m relay | United States | (Jeffery) | |
Kerron Stewart | 2012 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Ryan Bailey | 2012 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Samantha Henry-Robinson | 2012 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Schillonie Calvert | 2012 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Shelly-Ann Fraser-Pryce | 2012 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Sherone Simpson | 2012 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Trell Kimmons | 2012 | silver | 4x100 m relay | United States | (David, Pretrell) | |
Tyson Gay | 2012 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Veronica Campbell Brown | 2012 | silver | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Asuka Cambridge | 2016 | silver | 4x100 m relay | Japan | (Aska, Antonio) | |
Ryota Yamagata | 2016 | silver | 4x100 m relay | Japan | | |
Shōta Iizuka | 2016 | silver | 4x100 m relay | Japan | | |
Yoshihide Kiryū | 2016 | silver | 4x100 m relay | Japan | | |
Aaron Brown | 2020 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Andre De Grasse | 2020 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Brendon Rodney | 2020 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Jerome Blake | 2020 | silver | 4x100 m relay | Canada | | |
Charles Lelong | 1912 | silver | 4x400 m relay | France | (Louis) | |
Charles Poulenard | 1912 | silver | 4x400 m relay | France | (Alexandre, Casimir) | |
Pierre Failliot | 1912 | silver | 4x400 m relay | France | | |
Robert Schurrer | 1912 | silver | 4x400 m relay | France | | |
Bevil Rudd | 1920 | silver | 4x400 m relay | South Africa | (Gordon, D'Urban) | |
Clarence Oldfield | 1920 | silver | 4x400 m relay | South Africa | (Winston) | |
Henry Dafel | 1920 | silver | 4x400 m relay | South Africa | (Henning, Johannes) | |
Jack Oosterlaak | 1920 | silver | 4x400 m relay | South Africa | (Justus, Kinloch, Ayres) | |
Artur Svensson | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | (Hjalmar, Sölve) | |
Erik Byléhn | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | (Bror) | |
Gustaf Wejnarth | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | (Carl, Olof) | |
Nils Engdahl | 1924 | silver | 4x400 m relay | Sweden | | |
Harry Werner Storz | 1928 | silver | 4x400 m relay | Germany | | |
Hermann Engelhard | 1928 | silver | 4x400 m relay | Germany | | |
Otto Neumann | 1928 | silver | 4x400 m relay | Germany | | |
Richard Krebs | 1928 | silver | 4x400 m relay | Germany | | |
Crew Stoneley | 1932 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Hallett) | |
David Burghley | 1932 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (George, Brownlow) | |
Godfrey Rampling | 1932 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Lionel) | |
Tommy Hampson | 1932 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Thomas) | |
Al Fitch | 1936 | silver | 4x400 m relay | United States | (Alfred, Lord) | |
Edward O'Brien | 1936 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Harold D. Cagle | 1936 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Robert Young | 1936 | silver | 4x400 m relay | United States | (Bob, Clark) | |
Francis Schewetta | 1948 | silver | 4x400 m relay | France | | |
Jacques Lunis | 1948 | silver | 4x400 m relay | France | | |
Jean Kerebel | 1948 | silver | 4x400 m relay | France | (Baptiste) | |
Robert Chef d'Hôtel | 1948 | silver | 4x400 m relay | France | (Claude, Henri) | |
Charles Moore Jr. | 1952 | silver | 4x400 m relay | United States | (Hewes) | |
Gene Cole | 1952 | silver | 4x400 m relay | United States | (Gerrard, Eugene) | |
Mal Whitfield | 1952 | silver | 4x400 m relay | United States | (Malvin, Greston) | |
Ollie Matson | 1952 | silver | 4x400 m relay | United States | (Oliver, Genoa) | |
David Lean | 1956 | silver | 4x400 m relay | Australia | (Francis) | |
Graham Gipson | 1956 | silver | 4x400 m relay | Australia | (Chater) | |
Kevan Gosper | 1956 | silver | 4x400 m relay | Australia | (Richard) | |
Leon Gregory | 1956 | silver | 4x400 m relay | Australia | (Leonard, Stuart) | |
Carl Kaufmann | 1960 | silver | 4x400 m relay | Unified Team of Germany | | |
Hans-Joachim Reske | 1960 | silver | 4x400 m relay | Unified Team of Germany | (Jochen) | |
Johannes Kaiser | 1960 | silver | 4x400 m relay | Unified Team of Germany | (Jo) | |
Manfred Kinder | 1960 | silver | 4x400 m relay | Unified Team of Germany | | |
Adrian Metcalfe | 1964 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Peter) | |
John Cooper | 1964 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Hugh) | |
Robbie Brightwell | 1964 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Robert, Ian) | |
Tim Graham | 1964 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Timothy, Joseph, Michael) | |
Charles Asati | 1968 | silver | 4x400 m relay | Kenya | | |
Daniel Rudisha | 1968 | silver | 4x400 m relay | Kenya | (Matasi) | |
Munyoro Nyamau | 1968 | silver | 4x400 m relay | Kenya | (Hezekiah) | |
Naftali Bon | 1968 | silver | 4x400 m relay | Kenya | | |
Alan Pascoe | 1972 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Peter) | |
Cheryl Toussaint | 1972 | silver | 4x400 m relay | United States | (Renee) | |
David Hemery | 1972 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Peter) | |
David Jenkins | 1972 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Andrew) | |
Kathy Hammond | 1972 | silver | 4x400 m relay | United States | (Kathryn) | |
Mable Fergerson | 1972 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Madeline Manning-Jackson | 1972 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Martin Reynolds | 1972 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Edward) | |
Debra Sapenter | 1976 | silver | 4x400 m relay | United States | (Elaine) | |
Jan Werner | 1976 | silver | 4x400 m relay | Poland | | |
Jerzy Pietrzyk | 1976 | silver | 4x400 m relay | Poland | | |
Pamela Jiles | 1976 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Rosalyn Bryant | 1976 | silver | 4x400 m relay | United States | (Evette) | |
Ryszard Podlas | 1976 | silver | 4x400 m relay | Poland | | |
Sheila Ingram | 1976 | silver | 4x400 m relay | United States | (Rena) | |
Zbigniew Jaremski | 1976 | silver | 4x400 m relay | Poland | | |
Andreas Knebel | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Barbara Krug | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Christina Lathan | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Frank Schaffer | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Gabriele Löwe | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Klaus Thiele | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Marita Koch | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Volker Beck | 1980 | silver | 4x400 m relay | East Germany | | |
Charmaine Crooks | 1984 | silver | 4x400 m relay | Canada | | |
Garry Cook | 1984 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Peter) | |
Jillian Richardson | 1984 | silver | 4x400 m relay | Canada | | |
Kriss Akabusi | 1984 | silver | 4x400 m relay | Great Britain | (Kezie, Uchechukwu, Duru) | |
Marita Payne-Wiggins | 1984 | silver | 4x400 m relay | Canada | | |
Molly Killingbeck | 1984 | silver | 4x400 m relay | Canada | | |
Phil Brown | 1984 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Philip, Andrew) | |
Todd Bennett | 1984 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Anthony) | |
Bert Cameron | 1988 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | (Bertland) | |
Denean Hill | 1988 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Devon Morris | 1988 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Diane Dixon | 1988 | silver | 4x400 m relay | United States | (Lynn) | |
Florence Griffith Joyner | 1988 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Howard Davis | 1988 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Valerie Brisco-Hooks | 1988 | silver | 4x400 m relay | United States | (Ann) | |
Winthrop Graham | 1988 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Dannette Young | 1992 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Denean Hill | 1992 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Gwen Torrence | 1992 | silver | 4x400 m relay | United States | (Gwendolyn) | |
Héctor Herrera | 1992 | silver | 4x400 m relay | Cuba | | |
Jearl Miles Clark | 1992 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Lázaro Martínez | 1992 | silver | 4x400 m relay | Cuba | | |
Natasha Kaiser-Brown | 1992 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Norberto Téllez | 1992 | silver | 4x400 m relay | Cuba | | |
Roberto Hernández | 1992 | silver | 4x400 m relay | Cuba | | |
Rochelle Stevens | 1992 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Charity Opara | 1996 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Du'aine Ladejo | 1996 | silver | 4x400 m relay | Great Britain | | |
Falilat Ogunkoya | 1996 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Fatima Yusuf | 1996 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Iwan Thomas | 1996 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Gwyn) | |
Jamie Baulch | 1996 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (James, Stephen) | |
Mark Hylton | 1996 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (David) | |
Mark Richardson | 1996 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Ashton) | |
Olabisi Afolabi | 1996 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | (Bisi) | |
Roger Black | 1996 | silver | 4x400 m relay | United Kingdom | (Anthony) | |
Catherine Scott | 2000 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Charmaine Howell | 2000 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Clement Chukwu | 2000 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Deon Hemmings | 2000 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | (Marie) | |
Enefiok Udo-Obong | 2000 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | (Enee) | |
Fidelis Gadzama | 2000 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Jude Monye | 2000 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Lorraine Fenton | 2000 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Michelle Burgher | 2000 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Nduka Awazie | 2000 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Sandie Richards | 2000 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Sunday Bada | 2000 | silver | 4x400 m relay | Nigeria | | |
Andrew Rock | 2004 | silver | 4x400 m relay | Australia | | |
Clinton Hill | 2004 | silver | 4x400 m relay | Australia | | |
John Steffensen | 2004 | silver | 4x400 m relay | Australia | (William) | |
Mark Ormrod | 2004 | silver | 4x400 m relay | Australia | | |
Natalya Antyukh | 2004 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Nikolayevna) | |
Natalya Ivanova | 2004 | silver | 4x400 m relay | Russia | | |
Natalya Nazarova | 2004 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Viktorovna) | |
Olesya Forsheva | 2004 | silver | 4x400 m relay | Russia | | |
Olesya Zykina | 2004 | silver | 4x400 m relay | Russia | | |
Patrick Dwyer | 2004 | silver | 4x400 m relay | Australia | (Pat) | |
Tatyana Firova | 2004 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Pavlovna) | |
Anastasiya Kapachinskaya | 2008 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Anastasia, Alexandrovna) | |
Andrae Williams | 2008 | silver | 4x400 m relay | Bahamas | | |
Andretti Bain | 2008 | silver | 4x400 m relay | Bahamas | | |
Avard Moncur | 2008 | silver | 4x400 m relay | Bahamas | | |
Chris Brown | 2008 | silver | 4x400 m relay | Bahamas | (Christopher, Deon) | |
Emmanuel Callender | 2008 | silver | 4x400 m relay | Trinidad and Tobago | | |
Lyudmila Litvinova | 2008 | silver | 4x400 m relay | Russia | | |
Michael Mathieu | 2008 | silver | 4x400 m relay | Bahamas | | |
Ramon Miller | 2008 | silver | 4x400 m relay | Bahamas | | |
Tatyana Firova | 2008 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Pavlovna) | |
Yuliya Gushchina | 2008 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Aleksandrovna) | |
Anastasiya Kapachinskaya | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Anastasia, Alexandrovna) | |
Angelo F. Taylor | 2012 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Antonina Krivoshapka | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Vladimirovna) | |
Bryshon Nellum | 2012 | silver | 4x400 m relay | United States | (Lorenzo) | |
Joshua Mance | 2012 | silver | 4x400 m relay | United States | (Josh, Ronell) | |
Manteo Mitchell | 2012 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Manteo Mitchell | 2012 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Natalya Antyukh | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Nikolayevna) | |
Natalya Nazarova | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Viktorovna) | |
Tatyana Firova | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Pavlovna) | |
Tony McQuay | 2012 | silver | 4x400 m relay | United States | | |
Yuliya Gushchina | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Aleksandrovna) | |
Fitzroy Dunkley | 2016 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | (Junior) | |
Javon Francis | 2016 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Nathon Allen | 2016 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Peter Matthews | 2016 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Rusheen McDonald | 2016 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Jochem Dobber | 2020 | silver | 4x400 m relay | Netherlands | | |
Liemarvin Bonevacia | 2020 | silver | 4x400 m relay | Netherlands | | |
Luguelín Santos | 2020 | silver | 4x400 m relay | Dominican Republic | (Miguel) | |
Ramsey Angela | 2020 | silver | 4x400 m relay | Netherlands | | |
Terrence Agard | 2020 | silver | 4x400 m relay | Netherlands | | |
Tony van Diepen | 2020 | silver | 4x400 m relay | Netherlands | | |
Edward Owen | 1908 | silver | 5 miles | United Kingdom | | |
Jānis Daliņš | 1932 | silver | 50 km walk | Latvia | | |
Arthur Tell Schwab | 1936 | silver | 50 km walk | Switzerland | | |
Gaston Godel | 1948 | silver | 50 km walk | Switzerland | | |
Josef Doležal | 1952 | silver | 50 km walk | Czechoslovakia | | |
Yevgeniy Maskinskov | 1956 | silver | 50 km walk | Soviet Union | (Yevgeni, Yevgeny) | |
John Ljunggren | 1960 | silver | 50 km walk | Sweden | (Artur) | |
Paul Nihill | 1964 | silver | 50 km walk | United Kingdom | (Vincent) | |
Antal Kiss | 1968 | silver | 50 km walk | Hungary | | |
Veniamin Soldatenko | 1972 | silver | 50 km walk | Soviet Union | | |
Jorge Llopart Ribas | 1980 | silver | 50 km walk | Spain | (Jordi) | |
Bo Gustafsson | 1984 | silver | 50 km walk | Sweden | | |
Ronald Weigel | 1988 | silver | 50 km walk | East Germany | | |
Carlos Mercenario Carbajal | 1992 | silver | 50 km walk | Mexico | | |
Mikhail Shchennikov | 1996 | silver | 50 km walk | Russia | | |
Aigars Fadejevs | 2000 | silver | 50 km walk | Latvia | | |
Denis Nizhegorodov | 2004 | silver | 50 km walk | Russia | | |
Jared Tallent | 2008 | silver | 50 km walk | Australia | | |
Jared Tallent | 2012 | silver | 50 km walk | Australia | | |
Jared Tallent | 2016 | silver | 50 km walk | Australia | | |
Jean Bouin | 1912 | silver | 5000 m | France | (Alexandre, François, Étienne) | |
Paavo Nurmi | 1920 | silver | 5000 m | Finland | (Johannes) | |
Ville Ritola | 1924 | silver | 5000 m | Finland | (Vilho, Eino) | |
Paavo Nurmi | 1928 | silver | 5000 m | Finland | (Johannes) | |
Ralph Hill | 1932 | silver | 5000 m | United States | (Anthony) | |
Lauri Lehtinen | 1936 | silver | 5000 m | Finland | (Aleksanteri) | |
Emil Zátopek | 1948 | silver | 5000 m | Czechoslovakia | | |
Alain Mimoun | 1952 | silver | 5000 m | France | | |
Gordon Pirie | 1956 | silver | 5000 m | United Kingdom | (Douglas, Alistair) | |
Hans Grodotzki | 1960 | silver | 5000 m | Unified Team of Germany | | |
Harald Norpoth | 1964 | silver | 5000 m | Unified Team of Germany | | |
Kip Keino | 1968 | silver | 5000 m | Kenya | (Kipchoge, Hezekiah) | |
Mohammed Gammoudi | 1972 | silver | 5000 m | Tunisia | (Mohamed, Tlili) | |
Dick Quax | 1976 | silver | 5000 m | New Zealand | (Theodorus, Jacobus, Leonardus) | |
Suleiman Nyambui | 1980 | silver | 5000 m | Tanzania | | |
Markus Ryffel | 1984 | silver | 5000 m | Switzerland | | |
Dieter Baumann | 1988 | silver | 5000 m | West Germany | | |
Paul Bitok | 1992 | silver | 5000 m | Kenya | | |
Paul Bitok | 1996 | silver | 5000 m | Kenya | | |
Pauline Konga | 1996 | silver | 5000 m | Kenya | | |
Ali Saïdi-Sief | 2000 | silver | 5000 m | Algeria | | |
Sonia O'Sullivan | 2000 | silver | 5000 m | Ireland | | |
Isabella Ochichi | 2004 | silver | 5000 m | Kenya | | |
Kenenisa Bekele | 2004 | silver | 5000 m | Ethiopia | | |
Eliud Kipchoge | 2008 | silver | 5000 m | Kenya | | |
Elvan Abeylegesse | 2008 | silver | 5000 m | Turkey | | |
Dejen Gebremeskel | 2012 | silver | 5000 m | Ethiopia | | |
Vivian Cheruiyot | 2012 | silver | 5000 m | Kenya | (Jepkemoi) | |
Paul Chelimo | 2016 | silver | 5000 m | United States | (Kipkemoi) | |
Mohammed Ahmed | 2020 | silver | 5000 m | | | |
Albert Champoudry | 1900 | silver | 5000 m team | France | | |
André Castanet | 1900 | silver | 5000 m team | France | | |
Gaston Ragueneau | 1900 | silver | 5000 m team | France | | |
Henri Deloge | 1900 | silver | 5000 m team | France | (Léon, Émile) | |
Jean Chastanié | 1900 | silver | 5000 m team | France | | |
John Flanagan | 1904 | silver | 56 lb weight throw | United States | | |
Patrick Ryan | 1920 | silver | 56 lb weight throw | United States | | |
Walter B. Tewksbury | 1900 | silver | 60 m | United States | (John, Beardsley) | |
William Hogenson | 1904 | silver | 60 m | United States | | |
Evelyne Hall | 1932 | silver | 80 m hurdles | United States | (Ruth) | |
Anni Steuer | 1936 | silver | 80 m hurdles | Germany | | |
Maureen Gardner | 1948 | silver | 80 m hurdles | United Kingdom | (Angela, Jane) | |
Mariya Golubnichaya | 1952 | silver | 80 m hurdles | Soviet Union | (Maria) | |
Gisela Birkemeyer | 1956 | silver | 80 m hurdles | Unified Team of Germany | | |
Carole Quinton | 1960 | silver | 80 m hurdles | United Kingdom | (Louis) | |
Teresa Ciepły | 1964 | silver | 80 m hurdles | Poland | (Barbara) | |
Pam Kilborn | 1968 | silver | 80 m hurdles | Australia | (Pamela) | |
Nándor Dáni | 1896 | silver | 800 m | Hungary | (János) | |
John Cregan | 1900 | silver | 800 m | United States | (Francis) | |
Howard Valentine | 1904 | silver | 800 m | United States | (Van Nostrand) | |
Emilio Lunghi | 1908 | silver | 800 m | Italy | | |
Mel Sheppard | 1912 | silver | 800 m | United States | (Melvin, Whinfield) | |
Earl Eby | 1920 | silver | 800 m | United States | (William) | |
Paul Martin | 1924 | silver | 800 m | Switzerland | (Paul-René) | |
Erik Byléhn | 1928 | silver | 800 m | Sweden | (Bror) | |
Kinue Hitomi | 1928 | silver | 800 m | Japan | | |
Alex Wilson | 1932 | silver | 800 m | Canada | (Alexander) | |
Mario Lanzi | 1936 | silver | 800 m | Italy | | |
Arthur Wint | 1948 | silver | 800 m | Jamaica | (Stanley) | |
Arthur Wint | 1952 | silver | 800 m | Jamaica | (Stanley) | |
Derek Johnson | 1956 | silver | 800 m | United Kingdom | (James, Neville) | |
Brenda Jones | 1960 | silver | 800 m | Australia | | |
Roger Moens | 1960 | silver | 800 m | Belgium | | |
Bill Crothers | 1964 | silver | 800 m | Canada | (William, Frederick) | |
Maryvonne Dupureur | 1964 | silver | 800 m | France | | |
Ileana Silai | 1968 | silver | 800 m | Romania | | |
Wilson Kiprugut | 1968 | silver | 800 m | Kenya | (Arap, Chuma) | |
Nijolė Sabaitė | 1972 | silver | 800 m | Soviet Union | | |
Yevhen Arzhanov | 1972 | silver | 800 m | Soviet Union | (Oleksandrovych) | |
Ivo Van Damme | 1976 | silver | 800 m | Belgium | | |
Nikolina Shtereva | 1976 | silver | 800 m | Bulgaria | | |
Olga Mineyeva | 1980 | silver | 800 m | Soviet Union | | |
Sebastian Coe | 1980 | silver | 800 m | United Kingdom | (Seb, Newbold) | |
Kim Gallagher | 1984 | silver | 800 m | United States | (Kimberley, Ann) | |
Sebastian Coe | 1984 | silver | 800 m | United Kingdom | (Seb, Newbold) | |
Christine Wachtel | 1988 | silver | 800 m | East Germany | | |
Joaquim Cruz | 1988 | silver | 800 m | Brazil | | |
Liliya Nurutdinova | 1992 | silver | 800 m | Unified Team | (Lilia) | |
Nixon Kiprotich | 1992 | silver | 800 m | Kenya | | |
Ana Fidelia Quirot | 1996 | silver | 800 m | Cuba | | |
Hezekiél Sepeng | 1996 | silver | 800 m | South Africa | (Sello) | |
Stephanie Graf | 2000 | silver | 800 m | Austria | | |
Wilson Kipketer | 2000 | silver | 800 m | Denmark | (Kosgei) | |
Hasna Benhassi | 2004 | silver | 800 m | Morocco | | |
Mbulaeni Mulaudzi | 2004 | silver | 800 m | South Africa | (Tongai) | |
Ismail Ahmed Ismail | 2008 | silver | 800 m | Sudan | | |
Janeth Jepkosgei Busienei | 2008 | silver | 800 m | Kenya | | |
Nijel Amos | 2012 | silver | 800 m | Botswana | (Carlos, Amilfitano) | |
Taoufik Makhloufi | 2016 | silver | 800 m | Algeria | | |
Ferguson Rotich | 2020 | silver | 800 m | Kenya | (Cheruiyot) | |
Annemarie Moser-Pröll | 1972 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Annemarie Moser-Pröll | 1972 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Jure Franko | 1984 | silver | alpine skiing | Yugoslavia | | |
Mateja Svet | 1988 | silver | alpine skiing | Yugoslavia | | |
Vreni Schneider | 1994 | silver | alpine skiing | Switzerland | (Verena) | |
Pernilla Wiberg | 1998 | silver | alpine skiing | Sweden | | |
Anja Pärson | 2002 | silver | alpine skiing | Sweden | (Sofia, Tess) | |
Bode Miller | 2002 | silver | alpine skiing | United States | (Samuel) | |
Janica Kostelić | 2002 | silver | alpine skiing | Croatia | | |
Hermann Maier | 2006 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Ivica Kostelić | 2006 | silver | alpine skiing | Croatia | | |
Janica Kostelić | 2006 | silver | alpine skiing | Croatia | | |
Marlies Schild | 2006 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Nicole Hosp | 2006 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Tanja Poutiainen | 2006 | silver | alpine skiing | Finland | (Tuulia) | |
Bode Miller | 2010 | silver | alpine skiing | United States | (Samuel) | |
Ivica Kostelić | 2010 | silver | alpine skiing | Croatia | | |
Julia Mancuso | 2010 | silver | alpine skiing | United States | (Marie) | |
Kjetil Jansrud | 2010 | silver | alpine skiing | Norway | | |
Marlies Schild | 2010 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Tina Maze | 2010 | silver | alpine skiing | Slovenia | | |
Andrew Weibrecht | 2014 | silver | alpine skiing | United States | | |
Anna Fenninger | 2014 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Christof Innerhofer | 2014 | silver | alpine skiing | Italy | | |
Ivica Kostelić | 2014 | silver | alpine skiing | Croatia | | |
Marcel Hirscher | 2014 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Marlies Schild | 2014 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Nicole Hosp | 2014 | silver | alpine skiing | Austria | | |
Steve Missillier | 2014 | silver | alpine skiing | France | | |
Mikaela Shiffrin | 2018 | silver | alpine skiing | United States | | |
Aída Román | 2012 | silver | archery | Mexico | (Nabila) | |
Xu Jing | 2012 | silver | archery | China | | |
Cheng Ming | 2012 | silver | archery | China | | |
Fang Yuting | 2012 | silver | archery | China | | |
Auguste Serrurier | 1900 | silver | archery - à la herse | France | | |
Émile Druart | 1900 | silver | archery - à la herse | Belgium | | |
Auguste Serrurier | 1900 | silver | archery - à la pyramide | France | | |
Robert Williams | 1904 | silver | archery - American round | United States | | |
Victor Thibault | 1900 | silver | archery - au chapelet 33 m | France | | |
Henri Helle | 1900 | silver | archery - au chapelet 50 m | France | | |
Victor Thibault | 1900 | silver | archery - au cordon doré 33 m | France | | |
Hubert Van Innis | 1900 | silver | archery - au cordon doré 50 m | Belgium | | |
Hubert Van Innis | 1900 | silver | archery - Championnat du Monde | Belgium | | |
Emma Cooke | 1904 | silver | archery - Columbia round | United States | | |
Louis Vernet | 1908 | silver | archery - continental style 50 m | France | | |
Gunnar Jervill | 1972 | silver | archery - individual | Sweden | | |
Irena Szydłowska | 1972 | silver | archery - individual | Poland | | |
Hiroshi Michinaga | 1976 | silver | archery - individual | Japan | | |
Valentina Kovpan | 1976 | silver | archery - individual | Soviet Union | (Valentyna) | |
Boris Isachenko | 1980 | silver | archery - individual | Soviet Union | | |
Natalya Butuzova | 1980 | silver | archery - individual | Soviet Union | | |
Li Lingjuan | 1984 | silver | archery - individual | China | | |
Richard McKinney | 1984 | silver | archery - individual | United States | (Rick, Lee) | |
Wang Hee-kyung | 1988 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Park Sung-soo | 1988 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Chung Jae-hun | 1992 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Kim Soo-nyung | 1992 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Magnus Petersson | 1996 | silver | archery - individual | Sweden | | |
He Ying | 1996 | silver | archery - individual | China | | |
Kim Nam-soon | 2000 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Vic Wunderle | 2000 | silver | archery - individual | United States | (Victor) | |
Hiroshi Yamamoto | 2004 | silver | archery - individual | Japan | | |
Lee Sung-jin | 2004 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Park Kyung-mo | 2008 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Park Sung-hyun | 2008 | silver | archery - individual | South Korea | | |
Takaharu Furukawa | 2012 | silver | archery - individual | Japan | | |
Jean-Charles Valladont | 2016 | silver | archery - individual | France | | |
Lisa Unruh | 2016 | silver | archery - individual | Germany | | |
Elena Osipova | 2020 | silver | archery - individual | Russia | | |
Mauro Nespoli | 2020 | silver | archery - individual | Italy | | |
Louis Van de Perck | 1920 | silver | archery - large fixed target | Belgium | | |
Gabriela Schloesser | 2020 | silver | archery - mixed team | Netherlands | | |
Steve Wijler | 2020 | silver | archery - mixed team | Netherlands | | |
Léonce Quentin | 1920 | silver | archery - moving target 28 m | France | (Gaston) | |
Alphonse Allaert | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Edmond De Knibber | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Hubert Van Innis | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Jérôme De Mayer | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Louis Delcon | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Louis Fierens | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Louis Van Beeck | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Pierre Van Thielt | 1920 | silver | archery - moving target 28 m, team | Belgium | | |
Julien Brule | 1920 | silver | archery - moving target 33 m | France | (Louis) | |
Arthur Mabellon | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | | |
Eugène Grisot | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | | |
Eugène Richez | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | | |
Julien Brule | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | (Louis) | |
Léon Epin | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | | |
Léonce Quentin | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | (Gaston) | |
Pascal Fauvel | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | | |
Paul Leroy | 1920 | silver | archery - moving target 33 m, team | France | | |
Hubert Van Innis | 1920 | silver | archery - moving target 50 m | Belgium | | |
Arthur Mabellon | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | | |
Eugène Grisot | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | | |
Eugène Richez | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | | |
Julien Brule | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | (Louis) | |
Léon Epin | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | | |
Léonce Quentin | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | (Gaston) | |
Pascal Fauvel | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | | |
Paul Leroy | 1920 | silver | archery - moving target 50 m, team | France | | |
Emma Cooke | 1904 | silver | archery - national round | United States | | |
Lottie Dod | 1908 | silver | archery - national round | United Kingdom | (Charlotte) | |
Louis Van de Perck | 1920 | silver | archery - small fixed target | Belgium | | |
Mabel Taylor | 1904 | silver | archery - team | United States | | |
Darrell Pace | 1988 | silver | archery - team | United States | (Owen) | |
Jay Barrs | 1988 | silver | archery - team | United States | | |
Kusuma Wardhani | 1988 | silver | archery - team | Indonesia | | |
Lilies Handayani | 1988 | silver | archery - team | Indonesia | | |
Nurfitriyana Saiman | 1988 | silver | archery - team | Indonesia | | |
Richard McKinney | 1988 | silver | archery - team | United States | (Rick, Lee) | |
Wang Hong | 1992 | silver | archery - team | China | | |
Ismo Falck | 1992 | silver | archery - team | Finland | (Kalevi) | |
Jari Lipponen | 1992 | silver | archery - team | Finland | | |
Tomi Poikolainen | 1992 | silver | archery - team | Finland | | |
Ma Xiangjun | 1992 | silver | archery - team | China | | |
Wang Xiaozhu | 1992 | silver | archery - team | China | | |
Barbara Mensing | 1996 | silver | archery - team | Germany | | |
Kim Bo-ram | 1996 | silver | archery - team | South Korea | | |
Cornelia Pfohl | 1996 | silver | archery - team | Germany | | |
Oh Kyo-moon | 1996 | silver | archery - team | South Korea | | |
Sandra Wagner-Sachse | 1996 | silver | archery - team | Germany | | |
Jang Yong-ho | 1996 | silver | archery - team | South Korea | | |
Ilario Di Buò | 2000 | silver | archery - team | Italy | | |
Kateryna Serdyuk | 2000 | silver | archery - team | Ukraine | | |
Matteo Bisiani | 2000 | silver | archery - team | Italy | | |
Michele Frangilli | 2000 | silver | archery - team | Italy | | |
Nataliya Burdeyna | 2000 | silver | archery - team | Ukraine | | |
Olena Sadovnycha | 2000 | silver | archery - team | Ukraine | | |
Wang Cheng-pang | 2004 | silver | archery - team | Taiwan | | |
Zhang Juanjuan | 2004 | silver | archery - team | China | | |
Liu Ming-huang | 2004 | silver | archery - team | Taiwan | | |
Lin Sang | 2004 | silver | archery - team | China | | |
Chen Szu-yuan | 2004 | silver | archery - team | Taiwan | | |
He Ying | 2004 | silver | archery - team | China | | |
Guo Dan | 2008 | silver | archery - team | China | | |
Ilario Di Buò | 2008 | silver | archery - team | Italy | | |
Zhang Juanjuan | 2008 | silver | archery - team | China | | |
Chen Ling | 2008 | silver | archery - team | China | | |
Marco Galiazzo | 2008 | silver | archery - team | Italy | | |
Mauro Nespoli | 2008 | silver | archery - team | Italy | | |
Brady Ellison | 2012 | silver | archery - team | United States | | |
Jacob Wukie | 2012 | silver | archery - team | United States | | |
Jake Kaminski | 2012 | silver | archery - team | United States | | |
Brady Ellison | 2016 | silver | archery - team | United States | | |
Inna Stepanova | 2016 | silver | archery - team | Russia | | |
Jake Kaminski | 2016 | silver | archery - team | United States | | |
Ksenia Perova | 2016 | silver | archery - team | Russia | | |
Tuyana Dashidorzhieva | 2016 | silver | archery - team | Russia | | |
Zach Garrett | 2016 | silver | archery - team | United States | | |
Tang Chih-chun | 2020 | silver | archery - team | Taiwan | | |
Wei Chun-heng | 2020 | silver | archery - team | Taiwan | | |
Elena Osipova | 2020 | silver | archery - team | Russia | | |
Ksenia Perova | 2020 | silver | archery - team | Russia | | |
Svetlana Gomboeva | 2020 | silver | archery - team | Russia | | |
Deng Yu-cheng | 2020 | silver | archery - team | Taiwan | | |
Charles Hubbard | 1904 | silver | archery - team round | United States | | |
Charles S. Woodruff | 1904 | silver | archery - team round | United States | (Sherman) | |
Emma Cooke | 1904 | silver | archery - team round | United States | | |
Samuel Duvall | 1904 | silver | archery - team round | United States | (Harding) | |
William Clark | 1904 | silver | archery - team round | United States | | |
Robert Williams | 1904 | silver | archery - York round | United States | | |
Reginald Brooks-King | 1908 | silver | archery - York round | United Kingdom | | |
Alfred Flatow | 1896 | silver | artistic gymnastics | Germany | | |
Samu Fóti | 1912 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Irén Daruházi-Karcsics | 1948 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Ágnes Keleti | 1952 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Irén Daruházi-Karcsics | 1952 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Medea Jugeli | 1952 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | (Medeya) | |
Ágnes Keleti | 1956 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Ágnes Keleti | 1956 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Věra Čáslavská | 1960 | silver | artistic gymnastics | Czechoslovakia | | |
Věra Čáslavská | 1964 | silver | artistic gymnastics | Czechoslovakia | | |
Věra Čáslavská | 1968 | silver | artistic gymnastics | Czechoslovakia | | |
Věra Čáslavská | 1968 | silver | artistic gymnastics | Czechoslovakia | | |
Nikolai Andrianov | 1972 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Olga Korbut | 1972 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Sawao Katō | 1972 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Sawao Katō | 1972 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Nadia Comăneci | 1976 | silver | artistic gymnastics | Romania | (Elena) | |
Nellie Kim | 1976 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | (Nelli) | |
Nikolai Andrianov | 1976 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Nikolai Andrianov | 1976 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Olga Korbut | 1976 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Sawao Katō | 1976 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Nadia Comăneci | 1980 | silver | artistic gymnastics | Romania | (Elena) | |
Nadia Comăneci | 1980 | silver | artistic gymnastics | Romania | (Elena) | |
Nikolai Andrianov | 1980 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Nikolai Andrianov | 1980 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Pam Bileck | 1984 | silver | artistic gymnastics | United States | (Pamela, Jean) | |
Aurelia Dobre | 1988 | silver | artistic gymnastics | Romania | | |
Eugenia Golea | 1988 | silver | artistic gymnastics | Romania | | |
Yelena Shushunova | 1988 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Shannon Miller | 1992 | silver | artistic gymnastics | United States | (Lee) | |
Shannon Miller | 1992 | silver | artistic gymnastics | United States | (Lee) | |
Amy Chow | 1996 | silver | artistic gymnastics | United States | (Yuen, Yee) | |
Szilveszter Csollány | 1996 | silver | artistic gymnastics | Hungary | | |
Annia Hatch | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Annia Hatch | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Carly Patterson | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | (Rae) | |
Carly Patterson | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | (Rae) | |
Guard Young | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | (Wayne) | |
Mohini Bhardwaj | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Nicoleta Daniela Șofronie | 2004 | silver | artistic gymnastics | Romania | | |
Terin Humphrey | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Terin Humphrey | 2004 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Chellsie Memmel | 2008 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Filip Ude | 2008 | silver | artistic gymnastics | Croatia | | |
Kōhei Uchimura | 2008 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Kōhei Uchimura | 2008 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Nastia Liukin | 2008 | silver | artistic gymnastics | United States | (Anastasia) | |
Nastia Liukin | 2008 | silver | artistic gymnastics | United States | (Anastasia) | |
Nastia Liukin | 2008 | silver | artistic gymnastics | United States | (Anastasia) | |
Anastasia Grishina | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | | |
Denis Ablyazin | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | | |
Fabian Hambüchen | 2012 | silver | artistic gymnastics | Germany | | |
Kazuhito Tanaka | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
He Kexin | 2012 | silver | artistic gymnastics | China | | |
Kōhei Uchimura | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Kōhei Uchimura | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Kōji Yamamuro | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Ksenia Afanasyeva | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | | |
Louis Smith | 2012 | silver | artistic gymnastics | Great Britain | (Antoine) | |
Sui Lu | 2012 | silver | artistic gymnastics | China | | |
Marcel Nguyen | 2012 | silver | artistic gymnastics | Germany | | |
Marcel Nguyen | 2012 | silver | artistic gymnastics | Germany | | |
Maria Paseka | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | | |
Ryohei Kato | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Chen Yibing | 2012 | silver | artistic gymnastics | China | | |
Yusuke Tanaka | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Aliya Mustafina | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | | |
Viktoria Komova | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | (Viktoriya) | |
Viktoria Komova | 2012 | silver | artistic gymnastics | Russia | (Viktoriya) | |
McKayla Maroney | 2012 | silver | artistic gymnastics | United States | | |
Cătălina Ponor | 2012 | silver | artistic gymnastics | Romania | | |
Laurie Hernandez | 2016 | silver | artistic gymnastics | United States | (Lauren, Zoe) | |
Madison Kocian | 2016 | silver | artistic gymnastics | United States | (Taylor) | |
Simone Biles | 2020 | silver | artistic gymnastics | United States | (Arianne) | |
John Grieb | 1904 | silver | athletics triathlon | United States | | |
P. V. Sindhu | 2016 | silver | badminton | India | | |
Tai Tzu-ying | 2020 | silver | badminton | Taiwan | | |
Eddy Hartono | 1992 | silver | badminton doubles | Indonesia | | |
Nong Qunhua | 1992 | silver | badminton doubles | China | | |
Rudy Gunawan | 1992 | silver | badminton doubles | Indonesia | | |
Guan Weizhen | 1992 | silver | badminton doubles | China | | |
Jang Hye-ock | 1996 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Yap Kim Hock | 1996 | silver | badminton doubles | Malaysia | | |
Cheah Soon Kit | 1996 | silver | badminton doubles | Malaysia | | |
Gil Young-ah | 1996 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Lee Dong-soo | 2000 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Huang Nanyan | 2000 | silver | badminton doubles | China | | |
Yang Wei | 2000 | silver | badminton doubles | China | | |
Yoo Yong-sung | 2000 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Lee Dong-soo | 2004 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Gao Ling | 2004 | silver | badminton doubles | China | | |
Huang Sui | 2004 | silver | badminton doubles | China | | |
Yoo Yong-sung | 2004 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Fu Haifeng | 2008 | silver | badminton doubles | China | | |
Lee Hyo-jung | 2008 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Lee Kyung-won | 2008 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Cai Yun | 2008 | silver | badminton doubles | China | | |
Carsten Mogensen | 2012 | silver | badminton doubles | Denmark | | |
Mathias Boe | 2012 | silver | badminton doubles | Denmark | | |
Mizuki Fujii | 2012 | silver | badminton doubles | Japan | | |
Reika Kakiiwa | 2012 | silver | badminton doubles | Japan | | |
Christinna Pedersen | 2016 | silver | badminton doubles | Denmark | | |
Park Joo-bong | 1996 | silver | badminton mixed doubles | South Korea | | |
Ra Kyung-min | 1996 | silver | badminton mixed doubles | South Korea | | |
Minarti Timur | 2000 | silver | badminton mixed doubles | Indonesia | | |
Tri Kushanjanto | 2000 | silver | badminton mixed doubles | Indonesia | | |
Gail Emms | 2004 | silver | badminton mixed doubles | Great Britain | (Elizabeth) | |
Nathan Robertson | 2004 | silver | badminton mixed doubles | United Kingdom | | |
Liliyana Natsir | 2008 | silver | badminton mixed doubles | Indonesia | | |
Nova Widianto | 2008 | silver | badminton mixed doubles | Indonesia | | |
Xu Chen | 2012 | silver | badminton mixed doubles | China | | |
Ma Jin | 2012 | silver | badminton mixed doubles | China | | |
Ardy Wiranata | 1992 | silver | badminton singles | Indonesia | (Bernardus) | |
Bang Soo-hyun | 1992 | silver | badminton singles | South Korea | | |
Dong Jiong | 1996 | silver | badminton singles | China | | |
Mia Audina | 1996 | silver | badminton singles | Indonesia | | |
Camilla Martin | 2000 | silver | badminton singles | Denmark | | |
Hendrawan | 2000 | silver | badminton singles | Indonesia | | |
Shon Seung-mo | 2004 | silver | badminton singles | South Korea | | |
Mia Audina | 2004 | silver | badminton singles | Netherlands | | |
Lee Chong Wei | 2008 | silver | badminton singles | Malaysia | | |
Xie Xingfang | 2008 | silver | badminton singles | China | | |
Lee Chong Wei | 2012 | silver | badminton singles | Malaysia | | |
Wang Yihan | 2012 | silver | badminton singles | China | | |
Lee Chong Wei | 2016 | silver | badminton singles | Malaysia | | |
Lin Chao-huang | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Chang Cheng-hsien | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Lo Chen-jung | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Kuo Lee Chien-fu | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Chen Chi-hsin | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Huang Chung-yi | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Wang Kuang-shih | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Lin Kun-han | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Pai Kun-hong | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Ku Kuo-chian | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Lo Kuo-chong | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Liao Ming-hsiung | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Tsai Ming-hung | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Wu Shih-hsih | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Chiang Tai-chuan | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Chen Wei-chen | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Chang Wen-chung | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Huang Wen-po | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Chang Yaw-teing | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Jong Yeu-jeng | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Daishin Nakamura | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Hideaki Okubo | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Hitoshi Ono | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Jutaro Kimura | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Koichi Misawa | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Kosuke Fukudome | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Makoto Imaoka | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Masahiko Mori | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Masahiro Nojima | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Masanori Sugiura | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Masao Morinaka | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Nobuhiko Matsunaka | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Tadahito Iguchi | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Takao Kuwamoto | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Takashi Kurosu | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Takayuki Takabayashi | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Takeo Kawamura | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Tomoaki Sato | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Yasuyuki Saigo | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Yoshitomo Tani | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Antonio Pacheco | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Antonio Scull | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Ariel Pestano | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Danel Castro | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Gabriel Pierre | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Germán Mesa | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Javier Méndez | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
José Contreras | 2000 | silver | baseball | Cuba | (Ariel) | |
José Ibar | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Juan Manrique | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Lazaro Valle | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Luis Ulacia | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Maels Rodríguez | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Miguel Caldés Luis | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Norge Luis Vera | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Omar Ajete | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Omar Linares | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Orestes Kindelán | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Oscar Macías | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Pedro Luis Lazo | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Rolando Meriño | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Yasser Gómez | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Yobal Dueñas | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Yovany Aragón | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Adrian Burnside | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Andrew Utting | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Ben Wigmore | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Brendan Kingman | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Brett Roneberg | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Brett Tamburrino | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Chris Oxspring | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Craig Anderson | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Craig Lewis | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Dave Nilsson | 2004 | silver | baseball | Australia | (David) | |
Gavin Fingleson | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Glenn Williams | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Graeme Lloyd | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Jeff Williams | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
John Stephens | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Nick Kimpton | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Paul Gonzalez | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Phil Stockman | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Rich Thompson | 2004 | silver | baseball | Australia | (Richard, Graeme) | |
Rodney van Buizen | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Ryan Rowland-Smith | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Tom Brice | 2004 | silver | baseball | Australia | (Thomas) | |
Trent Oeltjen | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Wayne Ough | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Adiel Palma | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Alexander Mayeta | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Alexeis Bell | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Alfredo Despaigne | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Ariel Pestano | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Eduardo Paret | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Elier Sánchez | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Eriel Sánchez | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Frederich Cepeda | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Giorvis Duvergel | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Héctor Olivera | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Jonder Martínez | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Luis Miguel Navas | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Luis Miguel Rodríguez | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Michel Enríquez | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Miguel Lahera | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Norberto González | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Norge Luis Vera | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Pedro Luis Lazo | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Rolando Meriño | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Vicyohandri Odelín | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Yadier Pedroso | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Yoandry Urgellés | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Yulieski Gourriel | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Art Chapman | 1936 | silver | basketball | Canada | (Arthur, St. Clair) | |
Chuck Chapman | 1936 | silver | basketball | Canada | (Charles, Winston) | |
Doug Peden | 1936 | silver | basketball | Canada | (James, Douglas) | |
Edward Dawson | 1936 | silver | basketball | Canada | (John) | |
Gordon Aitchison | 1936 | silver | basketball | Canada | | |
Ian Allison | 1936 | silver | basketball | Canada | (Alistair) | |
Irving Meretsky | 1936 | silver | basketball | Canada | | |
James Stewart | 1936 | silver | basketball | Canada | (Jimmie) | |
Malcolm Wiseman | 1936 | silver | basketball | Canada | (Edward) | |
André Barrais | 1948 | silver | basketball | France | | |
André Buffière | 1948 | silver | basketball | France | | |
André Even | 1948 | silver | basketball | France | | |
Fernand Guillou | 1948 | silver | basketball | France | | |
Jacques Perrier | 1948 | silver | basketball | France | | |
Lucien Rebuffic | 1948 | silver | basketball | France | | |
Maurice Desaymonnet | 1948 | silver | basketball | France | | |
Maurice Girardot | 1948 | silver | basketball | France | | |
Michel Bonnevie | 1948 | silver | basketball | France | | |
Pierre Thiolon | 1948 | silver | basketball | France | | |
Raymond Offner | 1948 | silver | basketball | France | | |
René Chocat | 1948 | silver | basketball | France | | |
René Dérency | 1948 | silver | basketball | France | | |
Yvan Quénin | 1948 | silver | basketball | France | | |
Aleksandr Moiseyev | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Anatoliy Konev | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Anatoli, Anatoly) | |
Heino Kruus | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Ilmar Kullam | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Joann Lõssov | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Justinas Lagunavičius | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Kazys Petkevičius | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Kazimieras) | |
Maigonis Valdmanis | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Nodar Dzhordzhikiya | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Otar Korkia | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Stasys Stonkus | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Stanislovas) | |
Stepas Butautas | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Viktor Vlasov | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuriy Ozerov | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Yuri) | |
Algirdas Lauritėnas | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Arkadiy Bochkaryov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Arkady) | |
Jānis Krūmiņš | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Kazys Petkevičius | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Kazimieras) | |
Maigonis Valdmanis | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Mikhail Semyonov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Mikhail Studenetsky | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Stasys Stonkus | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Stanislovas) | |
Valdis Muižnieks | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Viktor Zubkov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Torban | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuriy Ozerov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Yuri) | |
Albert Valtin | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Aleksandr Petrov | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Cēzars Ozers | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Gennadi Volnov | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Guram Minashvili | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Jānis Krūmiņš | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Maigonis Valdmanis | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Mikhail Semyonov | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Valdis Muižnieks | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Viktor Zubkov | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vladimir Ugrekelidze | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Korneev | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Aleksandr Petrov | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Aleksandr Travin | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Armenak Alachachian | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Gennadi Volnov | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Jaak Lipso | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Jānis Krūmiņš | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Juris Kalniņš | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Levan Moseshvili | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Nikolai Bagley | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Valdis Muižnieks | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vyacheslav Khrynin | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Korneev | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Aljoša Žorga | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Damir Šolman | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Dragoslav Ražnatović | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Dragutin Čermak | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Ivo Daneu | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Krešimir Ćosić | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Nikola Plećaš | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Petar Skansi | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Radivoj Korać | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Trajko Rajković | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Vladimir Cvetković | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zoran Marojević | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Bobby Jones | 1972 | silver | basketball | United States | (Robert, Clyde) | |
Doug Collins | 1972 | silver | basketball | United States | (Paul, Douglas) | |
Dwight Jones | 1972 | silver | basketball | United States | (Elmo) | |
Ed Ratleff | 1972 | silver | basketball | United States | (William, Edward) | |
James Forbes | 1972 | silver | basketball | United States | (Jim, Ricardo) | |
Jim Brewer | 1972 | silver | basketball | United States | (James, Turner) | |
Kenneth Davis | 1972 | silver | basketball | United States | (Bryan) | |
Kevin Joyce | 1972 | silver | basketball | United States | (Francis) | |
Mike Bantom | 1972 | silver | basketball | United States | (Michael, Allen) | |
Tom Henderson | 1972 | silver | basketball | United States | (Thomas, Edward) | |
Tom McMillen | 1972 | silver | basketball | United States | (Charles, Thomas) | |
Tommy Burleson | 1972 | silver | basketball | United States | (Thomas, Loren) | |
Andro Knego | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Ann Meyers | 1976 | silver | basketball | United States | (Elizabeth) | |
Blagoja Georgievski | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Charlotte Lewis | 1976 | silver | basketball | United States | | |
Cindy Brogdon | 1976 | silver | basketball | United States | (Cynthia, Jane) | |
Damir Šolman | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Dragan Kićanović | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Dražen Dalipagić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Gail Marquis | 1976 | silver | basketball | United States | (Annette) | |
Juliene Simpson | 1976 | silver | basketball | United States | | |
Krešimir Ćosić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Lusia Harris-Stewart | 1976 | silver | basketball | United States | (Mae) | |
Mary Anne O'Connor | 1976 | silver | basketball | United States | | |
Mirza Delibašić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Nancy Dunkle | 1976 | silver | basketball | United States | (Lynn) | |
Nancy Lieberman | 1976 | silver | basketball | United States | (Ilizabeth) | |
Pat Summitt | 1976 | silver | basketball | United States | (Patricia, Sue) | |
Patricia Roberts | 1976 | silver | basketball | United States | (Trish, Ann) | |
Rajko Žižić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Susan Rojcewicz | 1976 | silver | basketball | United States | (Marie) | |
Vinko Jelovac | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Žarko Varajić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Željko Jerkov | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zoran Slavnić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Angelina Mikhaylova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Diana Braynova-Dilova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Dino Meneghin | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Enrico Gilardi | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Evladiya Slavcheva-Stefanova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Fabrizio Della Fiori | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Kostadinka Radkova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Krasimira Bogdanova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Marco Bonamico | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Marco Solfrini | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Mike Sylvester | 1980 | silver | basketball | Italy | (Michael) | |
Nadka Golcheva | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Penka Metodieva | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Penka Stoyanova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Petkana Makaveeva | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Pierluigi Marzorati | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Pietro Generali | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Renato Villalta | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Renzo Vecchiato | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Roberto Brunamonti | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Romeo Sacchetti | 1980 | silver | basketball | Italy | | |
Silviya Germanova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Snezhana Mikhaylova | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Vanya Dermendzhieva | 1980 | silver | basketball | Bulgaria | | |
Choi Aei-young | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Andrés Jiménez | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Park Chan-sook | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Kim Eun-sook | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Fernando Arcega | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Fernando Martín Espina | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Fernando Romay | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Kim Hwa-soon | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Lee Hyung-sook | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Ignacio Solozábal | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
José Manuel Beirán | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
José Luis Llorente | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Josep Maria Margall | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Juan Antonio Corbalán | 1984 | silver | basketball | Spain | | |
Juan Domingo de la Cruz | 1984 | silver | basketball | Spain | | |